Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 371/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant ref. staż. Paweł Jurczyński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

1. W zaskarżonej interpretacji z [...] grudnia 2009 r. nr [...] Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko R. S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka, Skarżąca) zawarte we wniosku z 10 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ujmowania faktur korygujących zmniejszających podatek należny VAT w rejestrach i deklaracjach podatkowych za okresy rozliczeniowe, w których wystawiono te faktury bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

2. Z akt sprawy wynika, że w przedmiotowym wniosku Skarżąca przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności wystawia faktury VAT dokumentujące sprzedaż towarów i świadczenie usług. W związku z udzielaniem rabatów, obniżaniem i korektami cen, zwrotami towarów, brakami w dostawach lub innymi prawnie dopuszczalnymi działaniami, jest zmuszona do wystawiania dużej ilości faktur korygujących, co wiąże się ze specyfiką sprzedaży prasy. W związku z powyższym Skarżąca wystawia faktury korygujące, które doręcza kontrahentom. Kontrahenci często jednak nie wywiązują się z obowiązku potwierdzania odbioru faktur korygujących lub czynią to z opóźnieniem.

Wskazując na powyższe Spółka zadała następujące pytanie:

Czy w celu zmniejszenia kwoty podatku należnego wykazanego na fakturze VAT w części skorygowanej fakturą korygującą konieczne jest posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej, a tym samym czy Spółka może ujmować faktury korygujące zmniejszające podatek należny VAT w rejestrach VAT i w deklaracjach podatkowych za okresy rozliczeniowe, w których wystawiono te faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00