Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Rz 94/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek /spr./ Sędziowie WSA Tomasz Smoleń WSA Kazimierz Włoch Protokolant ref. st. Eliza Kaplita po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2012r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] grudnia 2011r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Fiat Stilo w dniu 27 sierpnia 2010 roku - oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w P. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. nr [...] z dnia [...] sierpnia 2011 r., określającą A. P. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Fiat Stilo o numerze nadwozia: [...], roku produkcji 2004, pojemności silnika 1910 cm3, w wysokości 451 zł.
Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 233 § 1 pkt 1, art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60, ze zm.), art. 2 pkt 9, art. 3 ust. 1, art. 6, art. 100 ust. 1 pkt 2 i ust. 4, art. 101 ust. 2 pkt 1, art. 102 ust. 1, art. 104 ust. 1 pkt 2, ust. 8, ust. 9, ust. 11, art. 105 pkt 2, art. 106 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, ze zm.).
Z uzasadnienia decyzji i akt administracyjnych wynika, że w dniu 27 sierpnia 2010 r. A. P., dokonał na terenie Włoch zakupu samochodu marki Fiat Stilo o numerze nadwozia: [...], za kwotę 2020 Euro. Następnie w miesiącu wrześniu 2010 r. A. P. dokonał przemieszczenia tego pojazdu na terytorium kraju. Nie złożył deklaracji uproszczonej AKC-U i nie zapłacił podatku akcyzowego. W ocenie skarżącego sprowadzony przez niego pojazd był pojazdem ciężarowym według Nomenklatury Scalonej podlegający klasyfikacji do kodu CN 8704, zwolnionego od akcyzy.
Przeciwnego zdania był Naczelnik Urzędu Celnego w R., który uznał powyższy pojazd za osobowy, podlegający kwalifikacji do kodu CN 8703, a co za tym idzie również podatkowi akcyzowemu. Do powyższych wniosków organ doszedł na podstawie stwierdzonych cech pojazdu. Jak wynikało z przeprowadzonych oględzin pojazd został zbudowany na podwoziu samochodu osobowego, posiadał pięciodrzwiową, przeszkloną karoserię, nietrwale zamontowaną przegrodę oddzielającą siedzenie dla kierowcy i pasażera z tylną częścią pojazdu, siedzenia kierowcy i pasażera wyposażone w zagłówki i pasy bezpieczeństwa, w tylnej części pojazdu z lewej i prawej strony na bocznych słupkach fabrycznie przystosowane otwory do montażu pasów bezpieczeństwa, przednie siedzenia wyposażone w tapicerkę, przednie i tylne drzwi wykończone tym samym materiałem, kolorem i wzorem. W przedniej części samochód wyposażony był w dywaniki, wentylację, oświetlenie, popielniczki, tylna część została wyposażona w tapicerkę, jednolita podsufitka na całej długości wykonana z tego samego materiału i koloru, wzdłuż ścian bocznych oraz w drzwiach tylnych szyby, szyby na ścianach bocznych przyciemniane, okna w przednich drzwiach bocznych otwierają się elektrycznie, z tyłu za pomocą korbki, tylna część pojazdu wyposażona w podłogę ze sklejki osłoniętą wykładziną z tworzywa sztucznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right