Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 marca 2012 r., sygn. II SA/Wr 552/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Alicja Palus - spr. Protokolant asystent sędziego Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 marca 2012 r. sprawy ze skargi D. W. na postanowienie D. W. I. N. G. i K. we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia wglądu do wyciągu zmian gruntowych działki nr [...] i [...] w N. D. oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] Starosta T. powołując w podstawie prawnej tego orzeczenia przepis art. 219 kodeku postępowania administracyjnego postanowił odmówić D. W. ,,udostępnienia wglądu do wyciągu zmian gruntowych działki nr [...] i [...] w N. D. tj. przed podziałem wyżej wymienionych działek i po podziale".
W uzasadnieniu postanowienia Starosta T. wyjaśnił m.in., że kwestie dotyczące ewidencji gruntów i budynków oraz państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego reguluje ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tj. Dz. U. z 2005 r., Nr 240, poz. 2027) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączenia z zasobu oraz udostępniania zasobu
(Dz. U. Nr 49, poz. 493).
Organ orzekający wskazał następnie, że zgodnie z § 4 ust. 3 ww rozporządzenia ustalone są grupy funkcjonalne zasobu geodezyjnego uwzględniające charakter, cel oraz sposób wykorzystywania jego materiałów:
1) zasób bazowy, który stanowią materiały źródłowe, służące za podstawę następnych opracowań gromadzonych w zasobie,