Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 marca 2012 r., sygn. III SA/Wa 1953/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Sekretarz sądowy Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2012 r. sprawy ze skargi G. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko w zakresie stosowania definicji powierzchni użytkowej oraz sposobu jej wyliczania w oparciu o Polską Normę PN - 70/B-02365, 2) stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w części w jakiej została uchylona, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz G. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca - G. w W., 28 grudnia 2010 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. Przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: Skarżąca prowadzi działalność w zakresie budowy i dostawy domów i lokali mieszkalnych. W ofercie posiada lokale mieszkalne i domy jednorodzinne, których powierzchnia przekracza odpowiednio 150 m2 i 300 m2. Dostawa tych nieruchomości nastąpi po 1 stycznia 2011r. Obliczając powierzchnię użytkową na potrzeby własnej działalności, tj. w celu poinformowania nabywcy nieruchomości o dokładnej powierzchni użytkowej danego lokalu (domu), Skarżąca stosuje zasady zawarte w Polskiej Normie PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków. Podział, określenia i zasady obmiaru".

Ponieważ po 1 stycznia 2011r. przestanie obowiązywać przepis umożliwiający stosowanie preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług na dostawę lokali i domów mieszkalnych niezależnie od wielkości ich powierzchni użytkowej, Skarżąca powzięła wątpliwość co do sposobu obliczania powierzchni użytkowej dostarczanych lokali oraz domów w celu określenia podstawy opodatkowania, w stosunku do której zastosowanie znajdzie obniżona stawka podatku. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej: "u.p.t.u.", nie zawiera bowiem wytycznych w tym zakresie, praktyka zaś jest różna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00