Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 marca 2012 r., sygn. IV SA/Wa 1917/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2012 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia kary za usunięcie drzewa bez zezwolenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza nieważność decyzji Wójta Gminy I. z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...]; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącego G. W. kwotę 825 (osiemset dwadzieścia pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] października 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. uchyliło decyzję Wójta Gminy I. z dnia [...] lutego 2011 r. umarzającą nałożoną na G. W. administracyjną karę pieniężną w wysokości 18 932,34 zł za usunięcie bez zezwolenia sosny o obwodzie pnia 79 cm i orzekło o odmowie umorzenia kary za usunięcie bez zezwolenia drzewa.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] października 2010 r. nr [...] Wójt Gminy I. wymierzył G. W. karę pieniężną w wysokości 18 923,34 zł za usunięcie bez zezwolenia sosny o obwodzie 79 cm.

Decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] organ I instancji umorzył nałożoną karę pieniężną. Wskazał, że G. W. pismem z dnia 25 października 2010 r. zwrócił się z prośbą o umorzenie kary powołując się na art. 88 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody. Organ I instancji powołał się na ww. przepis i przepis art. 5 pkt 21 ustawy zawierający definicję ustawową "terenów zieleni". Interpretując ten ostatni przepis, organ uznał, że terenem zieleni jest również drzewo towarzyszące budynkom. Wskazał, że usunięcie przedmiotowego drzewa było formą zniszczenia terenu zieleni, który został odtworzony poprzez dokonanie nasadzeń kompensacyjnych, czego dowodem jest protokół z oględzin z dnia 25 października 2010 r. wraz z dokumentacją fotograficzną wykonanych nasadzeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00