Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 marca 2012 r., sygn. I SA/Kr 180/12
Sygn. akt I SA/Kr 180/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 marca 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędzia: WSA Piotr Głowacki (spr.), Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2012 r., sprawy ze skarg:, 1. T. M. W., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 23 listopada 2011 r. Nr [...], 2. B. J. R., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 23 listopada 2011 r. Nr [...], i, 3. A. R., na interpretacje indywidualne Ministra Finansów, z dnia 17 listopada 2011 r. Nr [...] oraz, z dnia 23 listopada 2011 r. Nr [...], w przedmiocie sposobu opodatkowania przychodów w spółce komandytowo akcyjnej I. uchyla zaskarżone interpretacje indywidualne, II. określa, że zaskarżone interpretacje nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A.R. kwotę 914 zł (dziewięćset czternaście złotych) a na rzecz B. J. R. i T. M. W. kwoty po 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
We wnioskach z dnia 24 sierpnia 2011 r. T.M.W., B. J. R. i A.R. wystąpili o udzielenie pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia akcji spółki kapitałowej w zamian za aport oraz określenia momentu i sposobu opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo- akcyjnej i obowiązku wpłacania zaliczek. Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawcy, będący osobami fizycznymi planują przystąpić do spółek komandytowo-akcyjnych jako akcjonariusze przez nabycie ich akcji (odpłatne lub nieodpłatne), wniesienie wkładu i objęcie akcji lub w wyniku przekształcenia spółki prawa handlowego w spółkę komandytowo-akcyjną. Wnioskodawcy będą posiadali akcje imienne lub na okaziciela. Jako akcjonariusze spółki komandytowo-akcyjnej wnioskodawcy będą mieli udział w jej zyskach, które otrzymać mogą faktycznie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. W trakcie działalności spółka komandytowo-akcyjna wnosić będzie aporty (tj. wkłady niepieniężne) do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych (spółek kapitałowych), w zamian za co wydane będą udziały lub akcje tych spółek o określonej wartości nominalnej. Przedmiotem wkładu niepieniężnego nie będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jeśli przedmiotem wkładu niepieniężnego byłyby udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, to aport niepieniężny dokonany przez spółkę komandytowo-akcyjna nie będzie spełniać warunków, o których mowa w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem spółka komandytowo-akcyjna nie wnosiłaby aportem więcej niż 50% akcji lub udziałów w spółkach mających osobowość prawną (spółkach kapitałowych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right