Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. IV SA/Wr 795/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński, Sędziowie Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.), , Protokolant st. asystent sędziego Aleksandra Rygielska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla decyzję I i II instancji; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] 2011 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania B. S., dalej skarżący, od decyzji z dnia [...] 2011 r. nr [...], wydanej przez działającego z upoważnienia Wójta Gminy P. - Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na T.S. - utrzymano w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu powyższej decyzji podano, że wnioskiem z dnia 16 lutego 2011 r. skarżący zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką T. S.

Decyzją z dnia [...] 2011 r. nr [...] działający z upoważnienia Wójta Gminy P. - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Na skutek złożonego odwołania, decyzją nr [...] z dnia [...] 2011 r., organ II instancji uchylił powyższą decyzję i sprawę przekazał do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Ponownie rozpoznając sprawę organ I instancji, decyzją z dnia [...] 2011 r. nr [...] odmówił skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jego matkę.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji przytoczył treść art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, określającego przesłanki warunkujące prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Stwierdził, że na skarżącym ciąży obowiązek alimentacyjny wobec osoby wymagającej opieki - jego matki, z uwagi na pokrewieństwo w linii prostej (pokrewieństwo pierwszego stopnia, syn - matka), tym samym spełniony jest warunek art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ ustalił, że skarżący prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z żoną, rodzicami i dziećmi. Utrzymują się z prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni upraw ponad 9 ha, nie posiadają jednak zwierząt hodowlanych. Pozostałe źródła dochodu to świadczenia emerytalne rodziców. Rodzice skarżącego - T. S. i M. S. to osoby w wieku starczym, oboje posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane na stałe. Z racji wieku wymagają pomocy osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Opiekę nad niepełnosprawnymi rodzicami sprawuje wnioskodawca i wykonuje przy nich wszelkie czynności - mycie, przebieranie, podawanie posiłków i leków. Opieka ta, według oświadczenia wnioskodawcy, sprawowana jest ok. 6-7 godzin dziennie. Niemniej jednak odmówiono świadczenia. Jako podstawę odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia organ wskazał art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00