Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. II SA/Wr 958/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia NSA Julia Szczygielska (spr.) Protokolant Edyta Forysiak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 lutego 2012 r. sprawy ze skargi C.Z.H. S.A. na decyzję D. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania w budynku określonych obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...]r., Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania C.Z.H. S.A. z siedzibą w K. od decyzji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w K. z dnia [...] r., Nr [...], nakazującej C.Z.H. S.A. wykonanie w budynku Ośrodka Wypoczynkowego "Z." w Ż. określonych obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, D. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we W. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. i art. 27 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Powyższe rozstrzygnięcie oparto na następujących ustaleniach faktycznych i prawnych: W dniach 11-12 maja 2011r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w K. przeprowadzili czynności kontrolno-rozpoznawcze w budynku Ośrodka Wypoczynkowego "Z." w Ż. w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.
Decyzją dnia [...] r., Nr [...] Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w K. nakazał C.Z.H. S.A. wykonać określone obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
W odwołaniu od powyższej decyzji strona zarzuciła naruszenie przepisów art. 7, art. 10 i art. 11 k.p.a. oraz przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Podniosła również, że decyzja narusza ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Strona wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji i umorzenie postępowania. W uzasadnieniu odwołania podkreślono, że decyzja organu I instancji oparta została na nowo wydanym rozporządzeniu z dnia 7 czerwca 2010 r., które weszło w życie z upływem 7 dni od dnia wydania. Przytaczając przepis art. 10 k.p.a., strona wskazała, że C.Z.H. S.A. z tytułu prawa własności ośrodka wypoczynkowego, powinna mieć możliwość wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji co do zebranego materiału dowodowego. Nadto stwierdzono, że treść wydanej decyzji zawiera duży stopień ogólności, co wynika również z uzasadnienia decyzji. Strona powołała się przy tym na wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 28.X.2009r.,sygn. akt. II SA/Go 499/09, gdzie przyjęto, iż konieczne jest szczegółowe określenie czynności jakie ma podjąć strona, aby stwierdzone uchybienie usunąć, w wyniku czego zrealizowane zostaną wynikające z przepisów prawa wymogi.