Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lutego 2012 r., sygn. I SA/Wr 1692/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 3 lutego 2012 r. sprawy ze skargi: "A" sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi "A" sp. z o.o. w K. (dalej w skrócie: wnioskująca/skarżąca/strona) jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego.

We wniosku o udzielnie pisemnej interpretacji, wnioskująca przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazała, że od listopada 2010 r. spółka użytkuje samochód osobowy marki [...] na podstawie umowy leasingowej zawartej z Europejskim Funduszem Leasingowym S.A. z siedzibą we W.. Dokonując analizy zmian w podatku od towarów i usług obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r. spółka wskazała, że od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 - dalej: ustawa nowelizująca) w art. 4 ograniczają prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych przez podatnika paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej. Natomiast w art. 3 tej ustawy jest mowa o samochodach, które zostały nabyte w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. i masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Skarżąca wyjaśniła, że spółka nabyła samochód osobowy w okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy, zatem od dnia wejścia w życie ustawy posiada (a nie nabyła) samochód osobowy. Zatem, w ocenie strony, przepis art. 4 ustawy nowelizującej nie ma zastosowania w sytuacji faktycznej spółki, a skarżącej przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa wykorzystywanego do napędu ww. samochodu, gdyż żaden inny przepis nie ogranicza tego prawa. Końcowo spółka poinformowała, że ma zamiar dokonać korekt podatku naliczonego, przedłożyć korekty VAT-7 od dnia 1 stycznia 2011 r. i odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup paliwa wykorzystywanego do ww. samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00