Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lutego 2012 r., sygn. VI SA/Wa 2171/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant st. ref. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "[...]" nr [...] oddala skargę

Uzasadnienie

T. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UP RP) z dnia [...] czerwca 2011 r. Nr [...] o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Płyta izolacyjna" nr [...] na podstawie art. 102 ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm. - pwp).

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

P. Sp. z o.o. z siedzibą w M. wystąpiła w dniu 25 marca 2008 r. z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Płyta izolacyjna" nr [...] udzielonego 23 maja 2007 r. na rzecz T. Sp. z o.o., K., z pierwszeństwem od 7 lutego 2007 r. o udzielonym prawie ogłoszono w WUP [...].

Swój interes prawny wnioskodawca wywodził z faktu, że firma P. Sp. z o.o., M. jest producentem płyt styropianowych, które zamierza produkować i wprowadzać do obrotu. Płyty styropianowe, które zamierza wytwarzać i sprzedawać mają cechy objęte spornym prawem z rejestracji, a więc sporne prawo prowadzi do ograniczenia zagwarantowanej swobody działalności gospodarczej wnioskodawcy.

Za podstawę swojego żądania wnioskodawca podał przepisy art. 102 w zw. z art. 103 i 104 p.w.p.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że przedmiotowy wzór nie może stanowić wzoru przemysłowego w rozumieniu art. 102 pwp, gdyż nie posiada ustalonej postaci będąc wynikiem przypadkowego, niepowtarzalnego i nieprzewidywalnego rozkładu kolorowych granulek na skutek ich mechanicznego mieszania w procesie produkcyjnym, a w związku z tym nie nadaje się do ponownego odtworzenia w sposób rzemieślniczy i przemysłowy. Ponadto, cechy istotne podają, że granulki występują w "różnych kształtach zasadniczo kulistych", co nie pozwala na ponowne odtworzenie wzoru, podobnie jak nieprecyzyjne określenie barw, np. pierwsza odmiana jest w kolorze "zbliżonym do jasnoniebieskiego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00