Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. I SA/Sz 1010/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Protokolant Edyta Wójtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 lutego 2012 r. sprawy ze skargi H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 19 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za sierpień 2009 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...], zmienioną następnie decyzją nr [...] z dnia [...], Naczelnik Urzędu Celnego w S. określił H. Spółce z o.o. z siedzibą w S. (dalej: "spółka"), zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc sierpień 2009 r. w kwocie [...].
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej i postępowania podatkowego ustalono, iż 20 sierpnia 2009 r. spółka nabyła 4.992 litrów oleju napędowego przeznaczonego do celów żeglugi znajdującego się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, od których nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Olej ten, oznaczony i zabarwiony na niebiesko przeznaczony do celów żeglugi, spółka nabyła od podmiotu pośredniczącego A. Sp. z o. z siedzibą w S., w celu zużywania go do napędu posiadanej jednostki pływającej - statku pasażerskiego m/s [...]. Ponadto ustalono, że spółka w chwili nabycia oleju napędowego przeznaczonego do celów żeglugi, nie prowadziła - będąc podmiotem zużywającym, prowadzącym działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie - ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem, co oznacza również, że nie poinformowała uprzednio pisemnie Naczelnika Urzędu Celnego w S. o formie prowadzenia tej ewidencji. W ocenie organu podatkowego, takie uchybienia stanowią naruszenie przepisów art. 32 ust. 5 pkt 3 oraz ust. 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11), określających warunki korzystania ze zwolnienia od akcyzy ze względu na przeznaczenie w odniesieniu do olejów napędowych używanych do celów żeglugi, czego skutkiem było powstanie obowiązku podatkowego w akcyzie na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 4 tej ustawy. W związku z tym podatkowy I instancji określił zobowiązanie podatkowe spółki w podatku akcyzowym za sierpień 2009 r. w wysokości [...] zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right