Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. I SA/Op 507/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zamojska - Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 lutego 2012 r. sprawy ze skargi D.R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 27 września 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od maja do grudnia 2004r. oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 30.11.2010 r. D. R. (dalej zwany skarżącym) działając poprzez ustanowionego w sprawie pełnomocnika, radcę prawnego I. D., zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2004 r. w łącznej wysokości 52.581 zł.

Motywując wniosek wskazał na trudną sytuację majątkową oraz fakt, że sama należność w podatku VAT nie wynikała z osiągniętego dochodu, od którego został naliczony podatek, lecz z uwagi na dokonanie zakupu paliwa i części samochodowych w firmach, które - jak się później okazało - nie były zarejestrowanymi podatnikami. To właśnie spowodowało ustalenie zawyżonego podatku VAT, gdyż w wydawanych decyzjach podatek należny nie został pomniejszony o podatek naliczony w fakturach wystawianych przez nierzetelne firmy, których nieuczciwości stał się ofiarą.

W tej kwestii skarżący powołał się na przepisy VI Dyrektywy oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którymi prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest szczególnym dobrodziejstwem czy ulgą ale podstawowym uprawnieniem wynikającym z konstrukcji i zasad rządzących opodatkowaniem obrotu podatkiem od wartości dodanej. Nabywca towaru nie traci prawa do odliczenia podatku VAT, nawet jeżeli w grę wchodziło obejście prawa krajowego lub inne nadużycie ze strony sprzedawcy, liczy się tylko to, że nabywca nie był tego świadomy (wyrok ETS C-440/04). Dlatego też w sytuacji gdy nabywca nie wiedział i nie mógł się dowiedzieć o niezgodnych z prawem działaniach sprzedawcy, nie powinien tracić prawa do odliczenia podatku VAT, albowiem został on już zapłacony w cenie kupionego towaru, a transakcja faktycznie nastąpiła. Wskazał również na wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 06.07.2004r. C-439/04 i C-440/04, gdzie - pomimo iż transakcja okazała się nieważna - stwierdzono, że nabywca towaru nie traci prawa do odliczenia VAT, nawet jeżeli w grę wchodziło obejście przepisów prawa krajowego lub inne nadużycie ze strony sprzedawcy. Liczy się tylko to, że nabywca nie zdawał sobie z tego sprawy, gdyż negatywne skutki czynności nieważnych ze względu na ich sprzeczność z przepisami może ponieść tylko taki podatnik, który był świadomy, że obchodzi prawo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00