Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2012 r., sygn. III SA/Gl 1708/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia NSA Henryk Wach (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Anna Tymowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi L. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną tu decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. powołując się na art. 233 § 1 pkt 1, art. 13 § 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) utrzymał w mocy swoje rozstrzygnięcie z [...] r. nr [...], którym odmówił stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z [...] r., nr [...]określającej L.H. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec 2004 r. w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu przedstawił następującą argumentację prawną i faktyczną:

L.H. pismem z [...]r. wniósł o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z [...] r., nr [...]określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec 2004 r. w kwocie [...] zł powołując się na art. 247 § 1 pkt 3 i 7 Ordynacji podatkowej tj. z powodu, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa; zawiera wadę powodującą jej nieważność na mocy wyraźnie wskazanego przepisu prawa. Następnie organ odwoławczy podkreślił, że jeśli chodzi o tę pierwszą przesłankę, to strona wskazała jedynie przepisy dotyczące doręczeń, które nie były podstawą prawną decyzji ostatecznej. Naruszenia prawa strona dopatruje się w zastępczym doręczeniu decyzji nie wskazując przy tym naruszenia innych przepisów prawa. Następnie Dyrektor Izby Skarbowej w K. powołując się na przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące doręczeń stwierdził, że doręczenie było prawidłowe. Wyjaśnił również istotę pojęcia "rażące naruszenie prawa", którym jest naruszenie przepisu prawa materialnego powodujące wadę decyzji, powołując się przy tym na orzecznictwo sądowe. Organ odwoławczy stwierdził ponadto, że brak jest przesłanki z art. 247 § 1 pkt 7 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00