Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. VI SA/Wa 2118/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2012 r. sprawy ze skarg K. S.A. z siedzibą w L. na decyzje Ministra Środowiska z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia koncesji na poszukiwanie złoża rud miedziowo-polimetalicznych oraz nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia koncesji na poszukiwanie złoża rud miedzi oddala skargi
Uzasadnienie
Dnia 21 listopada 2007 r. K. S.A. w L., zwana dalej K. S.A., wystąpiła do Ministra Środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji na poszukiwanie złoża rud miedzi w obszarze N., położonego w granicach gmin: Z. i I., w powiecie [...] w województwie [...] oraz w granicach gminy O., w powiecie [...] w województwie [...].
W dniu 30 czerwca 2010 r. S. Sp. z o.o. w L., zwana dalej Kompanią wystąpiła do Ministra Środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji na poszukiwanie złoża rud miedziowo-polimetalicznych w rejonie O.-N., położonego w granicach gmin: Z. i I., w powiecie [...] w województwie [...] oraz w granicach gminy O., w powiecie [...]i gminy W., w powiecie [...] w województwie [...]. Wniosek Kompanii spełniał wymagania określone w art. 18 i 19 p.g.g. Natomiast przestrzeń i przedmiot, określone w przedmiotowym wniosku, częściowo pokrywały się z opisanymi we wniosku K. S.A.
Z uwagi na fakt, że oba wnioski dotyczyły częściowo pokrywających się obszarów (w przypadku K. S.A. projektowany obszar koncesyjny wynosił 78,03 km2, a w przypadku Kompanii - 107,7977 km2), Minister Środowiska prowadził dwa odrębne postępowania administracyjne o udzielenie przedmiotowych koncesji.
Organ koncesyjny w dniu [...] stycznia 2011 r. przeprowadził rozprawę administracyjną, mającą na celu omówienie szczegółów dotyczących prowadzonych przez Ministra Środowiska postępowań o udzielenie ww. koncesji oraz znalezienie kompromisu, umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej na poszukiwaniu złoża rud miedzi przez obydwa podmioty. W toku rozprawy obaj wnioskodawcy stwierdzili, że nie widzą możliwości podziału wnioskowanego obszaru.