Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Gl 1450/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Karpińska, Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Protokolant St. skr. sąd. Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w M. na postanowienie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia granic obszaru i terenu górniczego dla złoża wód leczniczych oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z [...] r. o numerze [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego odmówił uzgodnienia granic obszaru i terenu górniczego "[...]" dla złoża wód leczniczych położonego w miejscowości W., gmina M., powiat [...], województwo [...].
W uzasadnieniu tego orzeczenia stwierdził, że wniosek o uzgodnienie granic obszaru i terenu górniczego "[...]" został mu przesłany przez Ministra Środowiska w ramach postępowania dotyczącego udzielenia Spółce z o.o. "A" z siedzibą w P. koncesji na wydobywanie wód leczniczych otworem nr [...] ze złoża w miejscowości W., gmina M. Analizując jednak załączone doń materiały Prezes WUG-u uznał, że nie uzasadniają one granic projektowanego obszaru i terenu górniczego. Przebieg tych granic, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 października 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać dokumentacje hydrogeologiczne i geologiczno - inżynierskie (Dz.U. Nr 201, poz. 1673), wskazany został w dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby eksploatacyjne ujęć wód leczniczych. Dokumentacja taka, ustalająca zasoby wód podziemnych z utworów trzeciorzędowych ujęć nr [...] i [...] w W. (Dolina Potoku S.) została przyjęta bez zastrzeżeń przez Starostę [...] w dniu [...] r. Ustalone w niej zostały zasoby eksploatacyjne dla dwóch ujęć wód podziemnych, z których jedno - nr [...] zaliczone zostało na podstawie przepisów § 2 pkt 36 i § 5 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie złóż wód podziemnych zaliczonych do solanek, wód leczniczych i termalnych oraz złóż innych kopalin leczniczych, a także zaliczenia kopalin pospolitych z określonych złóż lub jednostek geologicznych do kopalin podstawowych (Dz.U. Nr 32, poz. 220) - do ujęć wód leczniczych, będących kopalinami podstawowymi. Tymczasem, co dalej podniósł prezes WUG-u w uzasadnieniu swego postanowienia, projektowane przez Spółkę "A" Sp. z o.o. granice obszaru i terenu górniczego oparte zostały na zasięgu współwystępujących wód leczniczych i zwykłych, przy znacznie mniejszym zasięgu wód leczniczych, które mają być eksploatowane. W ten sposób projektowanymi granicami objęty został negatywny otwór nr [...] w W., w którym również nawiercono wodę leczniczą ale z uwagi na małą wydajność otwór ten ma być pogłębiony do około 200 m. Planowane roboty geologiczne mogą zmienić w sposób istotny warunki hydrogeologiczne w granicach projektowanego obszaru górniczego, a zatem wyznaczenie go w oparciu o dotychczas przyjęte dokumentacje uznać należy za przedwczesne. Zasoby eksploatacyjne dla tego otworu powinny być ustalone w odrębnej dokumentacji, która zgodnie z art. 103 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy - Prawo górnicze i geologiczne powinna być przyjęta bez uwag przez Ministra Środowiska.