Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Wa 2099/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Śledzik (spr.) Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk Iwona Dąbrowska Protokolant referent stażysta Eliza Kusy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi W.J. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego wszczętego w sprawie wydania pozwolenia na broń palną myśliwską do celów łowieckich 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości; 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz W.J. kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do tutejszego Sądu postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] Komendant Główny Policji utrzymał w mocy postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z dnia [...] czerwca 2011 r. Nr [...] zawieszające postępowanie w sprawie wydania W. J. pozwolenia na broń myśliwską.

Do wydania zaskarżonego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 7 kwietnia 2011 r. W. J. złożył do Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. wniosek o wydanie mu pozwolenia na broń palną myśliwską. W toku prowadzonego postępowania organ ten ustalił, że przed Sądem Okręgowym w K. toczy się postępowanie karne o popełnienie przez wnioskodawcę (stronę) czynu z art. 286 §1 k.k., art. 273 k.k. oraz art. 585 §1 k.s.h.

Ponieważ zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r., Nr 52, poz. 525, z późn. zm. - zwanej dalej także "ustawą o broni") pozwolenia na broń nie wydaje się osobom stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego, tj osobom skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe lub skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, Komendant Wojewódzki Policji w L. uznał, iż rozpatrzenie sprawy dotyczącej wydania W. J. pozwolenie na broń palną myśliwską uzależnione jest od wyniku toczącego się postępowania karnego i dlatego postanowieniem z dnia [...] czerwca 2011 r. zawiesił postępowanie administracyjne do czasu prawomocnego zakończenia sprawy karnej. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia podkreślił, że zarzucane stronie czyny zabronione z art. 286 §1 k.k., art. 273 k.k. oraz art. 585 §1 k.s.h. należą do kategorii przestępstw umyślnych, o których mowa w cyt. art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i w związku z tym zgodnie z art. 97 §1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. - zwanej dalej także "k.p.a.") organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Dlatego organ z urzędu zawiesił prowadzone postępowanie do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania karnego toczącego się przed Sądem Okręgowym w K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00