Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r., sygn. II SA/Wa 269/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska Olga Żurawska-Matusiak Protokolant Dorota Kwiatkowska st. sekr. sąd. po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie o wydanie pozwolenia na broń palną myśliwską 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] września 2011 r.; 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości; 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz skarżącego J. S. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] Komendant Główny Policji, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 oraz art. 97 § 1 k.p.a., utrzymał w mocy postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania J. S. pozwolenia na broń palną myśliwską.
Do wydania powyższych postanowień doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu [...] sierpnia 2011 r. J. S. złożył do Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. wniosek o wydanie pozwolenia na broń palną myśliwską.
Postanowieniem z dnia [...] września 2011 r. Komendant Wojewódzki Policji w K., powołując się na art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., zawiesił postępowanie w tej sprawie.
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że w toku prowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że przed Sądem Rejonowym [...] w K. toczy się postępowanie w sprawie popełnienia przez J. S. czynu z art. 273 k.k. Organ wyjaśnił, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), pozwolenia na broń nie wydaje się osobom stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego: skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe lub skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Komendant Wojewódzki Policji w K. stwierdził, że rozpatrzenie sprawy dotyczącej wydania J. S. pozwolenia na broń palną myśliwską uzależnione jest od wyniku toczącego się postępowania karnego, stąd też zasadnym jest zawieszenie postępowania administracyjnego do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego. Wyjaśnił również, że wynik postępowania karnego stanowi w niniejszej sprawie zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. Zakończenie postępowania karnego pozwoli natomiast na jednoznaczne ustalenie podstaw do wydania pozwolenia na broń.