Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Wa 2440/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Lipiński (spr.) Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski Andrzej Góraj Protokolant specjalista Elwira Sipak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję poprzedzającą z dnia [...] września 2011 r. 2) zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] marca 2011 r. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa i na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] grudnia 2010 r. odmawiającą A. K. przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, co następuje:

A. K. na przestrzeni 54 lat życia udokumentowała 13 lat, 6 miesięcy i 11 dni okresu ubezpieczenia. Natomiast na wymagane 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10 - leciu przed dniem powstania całkowitej niezdolności do pracy, przedłużonym o okres pobierania renty, udowodniła jedynie 3 lata, 8 miesięcy i 4 dni. Wnioskodawczyni pracowała zawodowo do 1991 roku, następnie od 1992 r. do 2000 r. z uwagi na częściową niezdolność do pracy pobierała rentę inwalidzką. W 2000 r. lekarz orzecznik ZUS nie stwierdził u wnioskodawczyni niezdolności do pracy, w związku z czym została ona zarejestrowana jako osoba bezrobotna z sześciomiesięcznym prawem do zasiłku. W dniu [...] sierpnia 2010 r. lekarz orzecznik ZUS uznał wnioskodawczynię całkowicie niezdolną do pracy (od czerwca 2007 r.) Prezes ZUS stwierdził, iż w okresie od 17 czerwca 2001 r., tj. od momentu zaprzestania pobierania zasiłku dla bezrobotnych do czasu powstania całkowitej niezdolności do pracy w czerwcu 2007 r., czyli przez ponad 6 lat, wnioskodawczyni nie podejmowała jakiegokolwiek zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniem. W tym czasie organ nie stwierdził zaistnienia szczególnej okoliczności, która mogłaby uzasadniać tak długą przerwę. Odnosząc się natomiast do przedstawionych przez wnioskodawczynię kart leczenia i opinii biegłych sądowych dołączonych do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, organ wskazał, iż przekazał powyższe dokumenty do ponownej analizy przez lekarza orzecznika ZUS, który w dniu [...] lutego 2011 r. stwierdził, że dokumenty te nie mają wpływu na zmianę orzeczenia wydanego w sierpniu 2010 r., ponieważ już wtedy znajdowały się one w aktach sprawy i zostały już uwzględnione. Wyjaśnił też, że źródłem utrzymania skarżącej jest zasiłek stały z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w wysokości 444 zł oraz dodatek mieszkaniowy w kwocie 190,40 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00