Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. IV SA/Po 1243/11

 

Poznań, dnia 17 stycznia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Donata Starosta po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października [...] r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lipca [...] r., nr [...], 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej D. M. 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...] (dalej decyzja z dnia [...] lipca 2011 r.) Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej Kierownik Urzędu albo organ administracji) działając na podstawie art. 154 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa) odmówił uchylenia decyzji własnej z dnia [...] października 1999 r., nr [...] (dalej decyzja z dnia [...] października 1999 r.) odmawiającej przyznania D. M. (dalej strona, odwołująca albo skarżąca) uprawnień z tytułu pobytu w obozie hitlerowskim w Dz.

W uzasadnieniu organ administracji wyjaśnił, że w sprawie nie zostały spełnione wszystkie przesłanki zastosowania art. 154 § 1 kpa, ponieważ za zmianą decyzji z dnia [...] października 2009 r. nie przemawiają względy interesu społecznego lub słuszny interes strony.

Strona w trakcie postępowania podnosiła, że przebywała w obozie w Dz. Na podstawie zgromadzonego materiału Kierownik Urzędu ustalił, że strona urodzona w 1928 r. wraz z całą rodziną została wysiedlona z miejscowości M. w listopadzie 1940 r. Obóz karny w Dz. klasyfikowany jest jako obóz spełniający przesłankę z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 24 stycznia 1991 o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz. U. 2002 r., nr 42, poz. 371 ze zm., dalej ustawa z 1991 r.) Na podstawie opinii przesłanych z Instytutu Pamięci Narodowej, w tym ostatniej opinii z [...] maja 2011 r. zajmującej się kwestią możliwości pobytu w obozie karnym w Dz. rodzin z dziećmi Kierownik Urzędu podkreślił, że tak jak w poprzedniej opiniach tak i w tej wykluczono możliwość przebywania w części obozu podległej służbie bezpieczeństwa III Rzeszy (gestapo) całych rodzin. Wszystkie okoliczności przedstawione przez stronę spełniają znamiona opisane w opinii z dnia [...] maja 2011 r. Kierownik Urzędu pomimo braku potwierdzenia okoliczności pobytu zainteresowanej w obozie w Dz. nie stwierdził, że strona w nim nie przebywała. Jednakże na podstawie zebranego materiału był to pobyt w części dla wysiedlonych, a zatem w obozie zbiorczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00