Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. I SA/Lu 736/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2004 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Lu 736/11

UZASADNIENIE

1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z [...] i ustalił A. P. / podatnik / zobowiązanie w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu za 2004 r. w kwocie 190.445 zł.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ podatkowy wskazał art. 20 ust. 1, 3, art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U.00.14.176 ze zm. - u.p.d.o.f. /. Argumentował, że w tym stanie prawnym obowiązkiem organów podatkowych jest ustalenie wydatków, zgromadzonego mienia na początek kontrolowanego roku, następnie wydatków, zgromadzonego mienia w rozpatrywanym roku zgodnie z art. 122 w powiązaniu z art. 187 ustawy Ordynacja podatkowa / Dz.U.05.8.60 ze zm. - o.p. /. Z konstrukcji art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. oraz z zasady dowodowej, według której ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tym kto z tego faktu wywodzi skutki prawne, wynika obowiązek podatnika wskazania i logicznego, spójnego wyjaśnienia, uprawdopodobnienia źródeł środków na pokrycie wydatków. Podatnik jest dysponentem wiedzy o pochodzeniu środków na pokrycie wydatków. Mienie zgromadzone przez podatnika w latach poprzedzających rok, w którym dokonano wydatków, aby mogło stanowić źródło pokrycia wydatków poniesionych w roku następnym w myśl art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. musi mieć walor legalności, musi pochodzić wyłącznie z opodatkowanych przychodów albo z przychodów zwolnionych z opodatkowania. Ustawodawca obowiązek podatkowy powiązał nie z momentem uzyskania przychodu a z momentem wydatkowania takiego przychodu. W podanym przepisie chodzi o wykazanie nie w sposób hipotetyczny, ale konkretny, że ze zgromadzonego przez podatnika mienia zostały sfinansowane wydatki. Dopiero w roku poniesienia wydatków powstaje obowiązek podatkowy, który przekształca się w zobowiązanie podatkowe w wyniku wydania i doręczenia decyzji ustalającej to zobowiązanie. W postępowaniu, dotyczącym nieujawnionych źródeł przychodów podatnik, chcąc uchronić się od opodatkowania na podstawie art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. zobowiązany jest do wykazania poniesienia zakwestionowanych w trybie tego przepisu wydatków z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania. Jeżeli środki te pochodzą ze źródeł ujawnionych, podatnik powinien przedstawić wiarygodne dowody na okoliczność tych ujawnionych źródeł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00