Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Kr 1425/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Daniel / spr. / Sędziowie NSA Andrzej Niecikowski WSA Małgorzata Brachel-Ziaja Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi M.C. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 30 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki skargę oddala

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. decyzją z [...] października 2010 r., na podstawie art. 37 ust. 1 pkt. 2 ustawy z 24. 10. 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, póz. 229 ze zm.), w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy z 7. 07. 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156 póz. 1118 ze zm.) nakazał M.C. rozbiórkę studni kopanej wybudowanej na działce nr 1 w miejscowości Ł.

W uzasadnieniu organ l instancji podał, że postępowanie w sprawie legalności wybudowanej studni kopanej na działce nr 1 w m. Ł., zostało wszczęte w związku z pismem J.B. Organ po ponownym rozpoznaniu sprawy ustalił, że na ww. działce w 1987 r. została wybudowana studnia z kręgów betonowych. M.C. nie przedłożyła żadnych dokumentów związanych z budową przedmiotowej studni. Studnia zlokalizowana jest w odległości 1,5 m od granicy działki, 12,60 m od zbiorników na ścieki fekalne z budynku mieszkalnego M.C. , 19,0 m od budynku inwentarskiego, 6,8 m od szopy drewnianej J.B. i 10,0 m od ustępu znajdującego się w tej szopie. Działka nr 1 zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w czasie budowy studni leżała w terenach budowlanych oznaczonych symbolem [...] tj. teren zabudowy mieszkalno-rolniczej.

Organ l instancji powołał się na art. 28 ustawy Prawo budowlane z 1974 r. i stwierdził, że M.C. nie dopełniła obowiązku uzyskania przed rozpoczęciem robót pozwolenia na budowę, a nadto naruszyła przepisy techniczno- budowlane obowiązujące w czasie budowy studni, jak również obecnie obowiązujące. Zgodnie z § 21 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Administracji Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 3. 07.1980 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki (Dz. U. Nr 17 póz. 62) "na działce budowlanej minimalna odległość studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze, liczona od osi studni powinna wynosić co najmniej: do... zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu, silosów oraz podobnych szczelnych urządzeń 15 m". W przypadku studni M.C., odległość studni od zbiornika do gromadzenia nieczystości (fekalia) z budynku mieszkalnego wynosi 12,60 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00