Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. I SA/Bd 1007/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia WSA Mirella Łent Protokolant: Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w B. ustalił stronie wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...] zł.

W złożonym odwołaniu skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji

i anulowanie naliczonego podatku. Strona uważa, że jest zwolniona od podatku od otrzymanego spadku, albowiem należąc do pierwszej grupy spadkobierców po zmarłej dnia [...] r. matce R. Z., spełnia wszystkie warunki określone w art. 4 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w niniejszej sprawie sporna jest kwestia zastosowania zwolnienia podatkowego do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych tytułem dziedziczenia, jakie przewidziane jest w art. 4a znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, wprowadzonych ustawą

z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629).

Organ wskazał, że art. 3 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. stanowi, iż do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. przed 01 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1 (tj. ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn), w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W tym stanie organ stwierdził, że nie można zastosować normy zawartej w ust. 2 art. 3, pomijając zasadę zawartą w art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy. Dokonując wykładni systemowej należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że przepisy przejściowe ustawy zmieniającej nie regulują wpływu nowego (dodanego przepisu art. 4a) na stosunki powstałe pod działaniem ustawy dotychczasowej (przed zmianą). Powołany przepis przejściowy odnosi się do momentu nabycia, a nie do momentu przyjęcia spadku, czy uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00