Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Wr 1353/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom- sprawozdawca, Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2011 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi R.S. na indywidualną interpretację Ministra Finansów w imieniu, którego działa Dyrektor Izby Skarbowej w P. z dnia 13 maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług: I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że opisany w pkt I akt nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Ministra Finansów w imieniu, którego działa Dyrektor Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżącego R.S. kwotę 200 zł ( dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja Ministra Finansów w imieniu, którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P., z dnia [...] maja 2011 r. uznająca za nieprawidłowe stanowisko skarżącego R. S. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu.

Pismem z dnia [...] lutego 2011 r. skarżący wystąpił o udzielenie indywidualnej interpretacji dotyczącej objęcia podatkiem VAT sprzedaży działek, stanowiących jego majątek osobisty, których nabycie nie było związane z zamiarem dalszej sprzedaży.

Przedstawiając stan faktyczny skarżący wyjaśnił, że gospodarstwo rolne, składające się z trzech działek, otrzymał w drodze darowizny w 1984 r. Grunty te stanowiły i stanowią jego majątek osobisty, początkowo pomagał on rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa na tych ziemiach, zaś od 1982 r. gdy ukończył Technikum Rolnicze prowadził je sam. W styczniu 1991 r., w związku z trudną sytuacją w rolnictwie, skarżący podjął działalność zarobkową w innej branży. W wyniku zmiany planów zagospodarowania przestrzennego część nieruchomości (dwie działki) zmieniły swój status, stając się gruntami pod budownictwo mieszkaniowe. Decyzją Urzędu Miasta Gminy S. z dnia [...] listopada 2010 r. zatwierdzony został podział nieruchomości w wyniku, którego powstało 40 działek. Niska rentowność produkcji rolnej i zmiany planów zagospodarowania przestrzennego skłoniły skarżącego do przekwalifikowania gruntów z rolnego na budowlany. Obecnie zamierza dokonać sprzedaży ww. działek, które jego zdaniem stanowią majątek osobisty. Skarżący nigdy nie prowadził działalności gospodarczej, nie był podatnikiem podatku VAT, jedynym źródłem utrzymania jest zaopatrzenie emerytalno - rentowe. W uzupełnieniu wniosku skarżący dodał, że był rolnikiem ryczałtowym, sprzedając nadwyżki produkcji rolnej otrzymywał faktury RR, nigdy nie prowadził ksiąg rachunkowych, grunty były wykorzystywane rolniczo od 1984 r., stanowiąc do chwili obecnej majątek osobisty. Nigdy wcześniej skarżący nie dokonał sprzedaży i zakupu innych gruntów, nie podjął i nie zmierza podejmować czynności związanych z uzbrojeniem terenu, grodzeniem, zamierza zaprzestać prowadzenia gospodarstwa i zbyć swój majątek osobisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00