Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Po 634/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 01 grudnia 2011r. sprawy ze skargi B. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] maja 2011 r. B. B. wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych - z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę.

Wnioskodawczyni przedstawiła wskazanemu organowi podatkowemu stan faktyczny, który Sąd orzekający w niniejszej sprawie przyjął jako podstawę faktyczną rozstrzygnięcia. Mianowicie strona jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, która w planie zagospodarowania przestrzennego jest sklasyfikowana jako grunty przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości nabytej w drodze spadku jest jedenastu. W miesiącu styczniu 2011 r. wnioskodawczyni wraz z pozostałymi współwłaścicielami zawarła umowę przedwstępną sprzedaży w formie aktu notarialnego dotyczącą spornego gruntu i wszyscy otrzymali zaliczkę na poczet sprzedaży. Przedmiotowa nieruchomość była wydzierżawiana podmiotom gospodarczym (firmom) od lat osiemdziesiątych do momentu podjęcia decyzji o jej zbyciu. Zainteresowana oraz współwłaściciele uzyskiwali przychody z wynajmu gruntu stosownie do udziału we współwłasności. Żaden ze współwłaścicieli nie prowadzi działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie nieruchomości własnych i nie jest ujęty w ewidencji działalności gospodarczej z tytułu jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Każdy z pozostałych dziesięciu współwłaścicieli korzysta ze zwolnienia podmiotowego VAT z tytułu dzierżawy gruntu, gdyż nie przekroczył limitu sprzedaży opodatkowanej (w myśl art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej w skrócie: "ustawa o VAT"). Strona od roku 2000 jest czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu przedmiotowej nieruchomości gruntowej i wynajmu lokali. Sprzedawana nieruchomość gruntowana nie była nigdy wykorzystywana przez zainteresowaną i współwłaścicieli na cele prywatne. Czynność sprzedaży ma charakter okazjonalny i jest jednorazowym rozporządzaniem majątkiem własnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00