Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Lu 573/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi Uniwersytetu na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. orzeka, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Uniwersytetu kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Lu 573/11

UZASADNIENIE

1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej, działając w imieniu Ministra Finansów, nie podzielił stanowiska A / podatnik / w zakresie podatku od towarów i usług, proporcjonalnego odliczenia kwot podatku naliczonego.

Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, że podatnik przedstawił stan faktyczny, w którym wykonuje działalność opodatkowaną podatkiem VAT, zwolnioną, niepodlegającą temu podatkowi A. nie jest w stanie wyodrębnić w dokonywanych zakupach, które z nich związane są z konkretną kategorią działalności: opodatkowaną, zwolnioną, niepodlegającą opodatkowaniu. W tym stanie faktycznym podatnik pytał czy ma prawo dokonywać odliczeń kwot podatku naliczonego z faktur zakupu dotyczących wszystkich kategorii działalności / opodatkowanej, zwolnionej, niepodlegającej opodatkowaniu / w części zgodnie z wyliczoną strukturą rocznego obrotu, w wyliczeniu którego w liczniku ujęty jest roczny obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W mianowniku ujęty jest roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo, czyli w mianowniku uwzględniony jest obrót uzyskany z tytułu czynności opodatkowanych i zwolnionych, nie jest uwzględniony obrót z tytułu czynności niepodlegających opodatkowaniu, ponieważ takiego obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie ma. Zdaniem podatnika, ma prawo dokonywać odliczeń kwot podatku naliczonego z faktur zakupu, dotyczących wszystkich kategorii działalności / opodatkowanej, zwolnionej oraz niepodlegającej opodatkowaniu / w części zgodnie z wyliczoną strukturą rocznego obrotu, w wyliczeniu którego w liczniku ujęty jest roczny obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a w mianowniku ujęty jest roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo, czyli w mianowniku uwzględniony jest obrót uzyskany z tytułu czynności opodatkowanych i zwolnionych, nie jest uwzględniony obrót z tytułu czynności niepodlegających opodatkowaniu, ponieważ takiego obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie ma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00