Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wr 2418/14
Dnia 19 lutego 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Daria Gawlak - Nowakowska, Sędziowie: Sędzia WSA - Dagmara Dominik - Ogińska, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Starszy specjalista - Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 lutego 2015 roku sprawy ze skargi: Gminy T. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza do Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz Gminy T. kwotę 440,00 (słownie: czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Gminy T. (dalej: skarżąca lub Gmina) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z organizacją imprez gminnych.
We wniosku z dnia 8 maja 2014 r. przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT i corocznie organizuje imprezy gminne, w szczególności Dni T., dożynki gminne etc. Są to przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-rozrywkowym, w ramach których organizowane są w szczególności: przeglądy orkiestr dętych; występy artystyczne lokalnych grup ludowych; występy zespołów artystycznych; różnego rodzaju zawody sportowe np.: zawody strzeleckie, turniej tenisowy, turniej piłki nożnej dla szkół, młodzieży i dorosłych; występy młodzieży i dzieci szkolnych. Podczas imprez organizowane są różne konkursy i wręczone drobne nagrody promujące Gminę. Kierowane są one do szerokiego grona odbiorców, tj. w szczególności mieszkańców Gminy i sąsiednich gmin, przedstawicieli sołectw Gminy i okolic, przedstawicieli miast/gmin partnerskich, przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców, lokalnych samorządowych działaczy, etc. W ramach imprez organizowane są liczne atrakcje, tj. m.in. konkurs wieńców dożynkowych, wystawa arcydzieł dożynkowych, degustacja produktów lokalnych, pokaz sztucznych ogni, koncerty, konkursy blok dla dzieci - w programie m.in.: clown - baloniarz, malowanie twarzy, gry i zabawy sprawnościowe, etc. Gmina nie pobiera opłat za wstęp na imprezy. Niemniej jednak, m.in. w celu pozyskania środków na realizację imprez, podpisuje umowy sponsoringowe, na podstawie których świadczy na rzecz sponsorów szeroko rozumiane usługi reklamowe, które polegają w szczególności na: zamieszczeniu informacji o fakcie sponsoringu przez sponsora na afiszu z programem Imprezy oraz na stronie internetowej Gminy; informacjach spikerskich dotyczących sponsora, wygłaszanych publicznie w trakcie imprez, w sposób zwyczajowo przyjęty i przy użyciu aparatury nagłaśniającej; umożliwienie ekspozycji materiałów reklamowych (balony, ulotki, banery); umożliwienie przeprowadzenia niekonwencjonalnej akcji promocyjno-reklamowej po wcześniejszym uzgodnieniu z Gminą; udostępnieniu spo nsorowi możliwości uruchomienia punktu informacyjnego sponsora podczas Imprez, w dniu trwania poszczególnej Imprezy. Ponadto, w miejscu organizacji imprez Gmina udostępnia odpłatnie zewnętrznym podmiotom miejsca pod stoiska handlowe - przede wszystkim pod stoiska gastronomiczne. Udostępnianie miejsc pod stoiska handlowe oraz świadczenie usług reklamowych, o których mowa we wniosku, wynika z zawartych przez Gminę umów cywilnoprawnych. W związku z wykonywaniem wskazanych powyżej świadczeń, tj. zawieraniem umów sponsoringowych oraz umów dzierżawy, Gmina wystawia faktury VAT, wykazuje VAT należny, ujmuje wartość z tytułu tych świadczeń wraz z podatkiem należnym w rejestrach VAT oraz w deklaracjach VAT-7.