Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1289/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1289/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 grudnia 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędzia: WSA Ewa Michna (spr.), Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Protokolant: Ewelina Knapczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2011 r., sprawy ze skarg A. Z. i E. K. przy uczestnictwie T. Z. oraz D. S. i K. S., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 28 kwietnia 2011 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. - skargi oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 2 września 2010r. nr [...] Prezydent Miasta ustalił solidarnie E. K.-S., małoletnim D. S. i K. S., T. Z. oraz A. Z. wysokość podatku od nieruchomości za 2010r. w kwocie 6 089 zł.

W uzasadnieniu organ wskazał, że wymiar podatku nastąpił po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, w trakcie którego ustalono, że złożone "informacje o nieruchomościach" dnia 2 kwietnia 2010r. przez E.K.-S. działającą w imieniu własnym oraz swoich synów - małoletnich D.S. i K.S. oraz dnia 25 maja 2010r. przez T.S. różnią się powierzchnią 21,50 m2, w części poddasza znajdującej się w oficynie budynku przy ul. M., tj. nieruchomości objętej wymiarem podatku. Jednocześnie T.Z. złożył oświadczenie, że nigdy nie korzystał z tzw. poddasza o pow. 21,50 m2 i nie wykorzystywał go do prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż byłoby to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Organ wskazał, że wobec braku sporu pomiędzy współwłaścicielami co do pozostałej powierzchni nieruchomości i jej charakteru - uznano, że ww. informacje prawidłowo, w tej części, deklarowały podstawę opodatkowania.

Określając natomiast podstawę opodatkowania w pozostałej (spornej) części poddasza, organ odwołał się do ustaleń dowodowych poczynionych w toku postępowania podatkowego za 2009r. W trakcie tegoż postępowania przeprowadzono bowiem oględziny spornego poddasza, a powołany w sprawie biegły ( zgodnie z zaleceniami WSA w Krakowie zawartymi w wyroku z dnia 12 maja 2009r. I SA/Kr 1461/08 dotyczącym decyzji za lata 2006- 2008r.) wydał opinię, w której stwierdził, że pomieszczenie poddasza nie spełnia warunków pozwalających na uznanie go za kondygnację w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.). Jednocześnie organ ustalił na podstawie powyższych oględzin, że pomieszczenie na parterze oddzielone jest od spornego poddasza konstrukcją z belek drewnianych. Belki od spodu podbite są płytami kartonowo - gipsowymi, a na górze nie ma warstwy wyrównawczej; tylko gdzieniegdzie położone są luźno płyty. Wejście na poddasze możliwe jest tylko poprzez właz przy pomocy drabiny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00