Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1532/11
Sygn. akt I SA/Kr 1532/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 grudnia 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Długosz-Ślusarczyk (spr.), Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Grażyna Firek, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2011 r., sprawy ze skargi A. P., na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 7 lipca 2011 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego - skargę oddala
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej postanowieniem z 7 czerwca 2010 r. nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17 marca 2010 r. nr [...] w sprawie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego do majątku A.P. w oparciu o tytuły wykonawcze, których numery wymieniono w postanowieniu.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy stwierdził, że obowiązek stwierdzony wskazanymi tytułami nie uległ przedawnieniu ze względu na postępowanie restrukturyzacyjne toczące się względem zobowiązanej w okresie od 14 listopada 2002 r. do 30 kwietnia 2004 r., ze względu na zabezpieczenie niektórych należności zastawem skarbowym w dniu 3 września 2003 r., a także ze względu na zastosowanie skutecznych środków egzekucyjnych w postaci pobrania pieniędzy u zobowiązanej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 1337/10 uchylił powyższe postanowienie wraz z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17 marca 2010 r. nr [...].
Naczelnik Urzędu Skarbowego po ponownym rozpatrzeniu wniosku o umorzenie postępowania postanowieniem z dnia 17.05.2011 r. nr [...] odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułów wykonawczych wymienionych w postanowieniu.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ egzekucyjny powołując się na wskazany wyżej wyrok zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisem art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w wersji obowiązującej po 1 września 2005 r. zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W art. 70 § 4 tej ustawy wskazano, że bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.