Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Kr 1634/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: WSA Krystyna Daniel WSA Ewa Rynczak Protokolant: Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę Rady Gminy Pcim z dnia 24 lutego 2011 r., nr VII/40/2011 w przedmiocie ustalenia opłaty za wodę z gminnego wodociągu w Pcimiu stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Wojewoda Małopolski złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Nr VII/40/2011 Rady Gminy Pcim z dnia 24 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia opłat za wodę z gminnego wodociągu w Pcimiu wnosząc o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości.

W uzasadnieniu skargi wskazano, że powyższa uchwała została doręczona organowi nadzoru w dniu [...] lutego 2011 r. Ze względu na niekompletność odpowiedniej dokumentacji, umożliwiającej zajęcie stanowiska w sprawie zgodności wniosku o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę z obowiązującym porządkiem prawnym, Wojewoda Małopolski wystąpił do Rady Gminy Pcim o dodatkowe informacje, tj. wniosek z uzasadnieniem wraz z wymaganymi załącznikami. Zgodnie z wyjaśnieniami Przewodniczącej Rady Gminy Pcim M. W., w piśmie z dnia [...] czerwca 2011 L (znak [...]), na terenie Gminy Pcim znajduje się gminny wodociąg komunalny, który jest zarządzany bezpośrednio przez Wójta Gminy Pcim, a w obrębie działania wodociągu brak jest zbiorowej kanalizacji. Podniosła ona także, iż wodociąg ten zaopatruje w wodę jednostki samorządowe i obiekty użyteczności publicznej oraz [...] właścicieli budynków mieszkalnych, przez których nieruchomości przechodzi linia wodociągowa. Przewodnicząca stwierdziła, że na terenie Gminy nie działa przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, a istniejący wodociąg jest w bezpośrednim zarządzie Wójta Gminy, dlatego też jej zdaniem, brak jest podstaw do zatwierdzenia planów wynikających z art. 21 ust 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z wyjaśnieniami, w Gminie to Wójt przedkłada propozycję opłaty za zużytą wodę Radzie Gminy na podstawie analizy kosztów utrzymania wodociągu, na podstawie art. 4 ust 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej, a Rada Gminy uchwałą dokonuje ustalenia opłat za wodę z wodociągu komunalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00