Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. III SA/Kr 117/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Bożenna Blitek (spr.) Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 8 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 8 grudnia 2010 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego nr [...] z dnia [...] 2010 r., znak: [...], którą nie stwierdzono u W. K. choroby zawodowej - choroby skóry pochodzenia zawodowego.

Decyzja organu II instancji została poprzedzona następującymi okolicznościami:

W postępowaniu wyjaśniającym ustalono, że W. K. pracował w okresie od 01.09.1967 r. do 31.12.1990 r. w "A" w K (zakład zlikwidowany) kolejno na stanowiskach brązownika i złotnika. Z informacji uzyskanych od W. K. wynika, że wykonywał galanterię mosiężną, srebrną i złotą, począwszy od topienia metalu poprzez obrabianie, lutowanie, wyżarzanie, odtłuszczanie, srebrzenie i złocenie w kąpielach galwanicznych, ręczne polerowanie przy użyciu past polerskich. Miał kontakt ze związkami chemicznymi stosowanymi w jubilerstwie, między innymi z kwasami: siarkowym, azotowym, solnym i fluorowodorowym, boraksem i kwasem borowym, amoniakiem, cyjankiem potasu, siarczanem żelazawym oraz pastami polerskimi. W okresie od 03.02.1992 r. do 08.05.1995 r. W. K. pracował w "B" L. - S., Firma Złotniczo-Jubilerska i jako jubiler dokonywał napraw biżuterii złotej. Wykonywał takie czynności jak lutowanie na płytkach chemicznych, polerowanie, topienie złota, odzyskiwanie złota w bezcyjankowych kąpielach do odzłacania. Miał kontakt z rozcieńczonym kwasem siarkowym, kąpielą bezcyjankową do odzłacania, pastami polerskimi i pyłem przy polerowaniu.

Orzeczeniem Lekarskim Nr [...] "o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej" z dnia [...] 2005 r. Ośrodek Medycyny Pracy, Poradnia Chorób Zawodowych i Medycyny Pracy stwierdził, że na podstawie ustaleń klinicznych dotyczących choroby, w stosunku do której prowadzono postępowanie - brak jest podstaw do rozpoznania choroby skóry pochodzenia zawodowego. Na uzasadnienie podano, że w przeprowadzonym badaniu dermatologicznym rozpoznano u W. K. łuszczycę, która to choroba nie jest chorobą indukowaną przez warunki pracy i nie figuruje w aktualnym wykazie chorób zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00