Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Po 963/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz (spr.) Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Bożena Popowska Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2011 r. sprawy ze skargi P. & L. Polska S. A. na decyzję Wojewody W. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie odszkodowania za prawo wieczystego użytkowania oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) r. Starosta K. (dalej Starosta) na podstawie art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa) oraz art. 98 ust. 3, art. 129 ust. 1 i 5, art. 130, art. 132 ust. 1a i 2, art. 134 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm., dalej ugn) ustalił odszkodowanie na rzecz P. & L. Polska S.A. (dalej spółka) w wysokości (...) zł za prawo użytkowania wieczystego użytkownika działek położonych w K. oznaczonych numerami geodezyjnymi: (...) o pow. (...) ha, (...) o pow. (...) ha(...) o pow. (...) ha, które z mocy prawa przeszły na własność Gminy Miejskiej K. z przeznaczeniem pod drogi publiczne gminne wskutek decyzji Burmistrza K. (dalej Burmistrz) z dnia (...) r. (zmienionej decyzją z dnia (...) r.) o zatwierdzeniu podziału nieruchomości położonej w K. przy ul. N. wydanej na wniosek użytkowania wieczystego P. & L. Polska S.A.
W uzasadnieniu wskazano, iż decyzją Burmistrza z dnia (...) r. wydaną na wniosek spółki (zmienioną za zgodą stron decyzją z dnia (...) r.), zatwierdzono podział nieruchomości gruntowej położonej w K. przy ul. N., dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (...). Wskutek podziału zostały wydzielone między innymi działki geodezyjne oznaczone numerami: (...) o pow. (...) ha, (...) o pow. (...) ha, (...) o pow. (...) ha przeznaczone pod drogi publiczne. Przedmiotowe działki na podstawie art. 98 ust 1 ugn przeszły z mocy prawa na własność Gminy Miejskiej K. Pomiędzy spółką a Burmistrzem nie doszło do ustalenia wysokości odszkodowania w drodze porozumienia. Wysokość odszkodowania w kwocie (...) zł ustalono w oparciu o wycenę dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego I. J. - operat szacunkowy z dnia (...) r., według stanu nieruchomości z dnia wydania decyzji o zatwierdzeniu podziału nieruchomości i według wartości w dniu ustalenia odszkodowania (art. 130 ugn). Biorąc pod uwagę zgodność wykonanego operatu szacunkowego z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości oraz zasad sporządzenia operatu szacunkowego stwierdzono, iż operat sporządzony został prawidłowo i daje podstawę do uznania, iż określona wartość jest wartością rynkową prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości dla potrzeby ustalenia odszkodowania. Zgodnie z art. 156 ust. 3 ugn aktualność operatu szacunkowego została potwierdzona przez rzeczoznawcę majątkowego w dniu (...) r. Operat szacunkowy, przedłożony przez spółkę i sporządzony na jej zlecenie został przyjęty jako dowód w sprawie i dokonano jego oceny pod względem formalnym. Dokonując oceny operatów szacunkowych wzięto pod uwagę wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 maja 2009 roku sygn. akt. OSK 695/08, w którym podkreślono, iż organ prowadzący postępowanie nie może wkraczać w merytoryczną zasadność opinii rzeczoznawcy majątkowego, ponieważ nie dysponuje wiadomościami specjalnymi, które posiada biegły.