Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. I SA/Ol 656/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka, sędzia WSA Renata Kantecka (spr.), Protokolant pomocnik sekretarza Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 23 listopada 2011r. sprawy ze skargi A. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku

Uzasadnienie

W dniu 5 lutego 2010 r. A. W. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych oraz ewentualnego zwrotu nadpłaty podatku. Powyższy wniosek został uzupełniony w dniu 21 kwietnia 2010 r.

Opisując w związku z zapytaniem stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, wnioskodawca wskazał, że w dniu 24 kwietnia 1991 r. aktem notarialnym nabyto nieruchomość rolną o powierzchni 2 ha 400 m2, oznaczoną numerem ewidencyjnym "[...]". Powyższa działka została nabyta w ½ udziału przez wnioskodawcę wraz żoną oraz w ½ udziału przez jego syna wraz z żoną, w celu stworzenia na niej rodzinnego gospodarstwa rolnego (chów indyków). Przez pierwsze trzy lata po zakupie grunty były wykorzystywane rolniczo. Następnie, w związku ze słabą jakością gleby, zaniechano uprawy. Od tego momentu nie są one wykorzystywane w żaden sposób. Wnioskodawca podał, że w dniu 25 września 2003 r. działka nr "[...]" została podzielona na trzynaście działek rolnych, natomiast w dniu 6 października 2006 r., na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości L., Gmina "[...]" - zatwierdzonego uchwałą rady gminy - działki położone w tym obrębie przeznaczone zostały pod zabudowę jednorodzinną, a w części pod ulicę. W dniu 12 grudnia 2006 r. wnioskodawca sprzedał wraz z pozostałymi współwłaścicielami działkę niezabudowaną o powierzchni 1.597 m2, położoną w tej miejscowości, za cenę 78.000 zł (w tym 22% VAT). Oprócz podziału gruntu nie dokonano innych czynności zmierzających do przygotowania gruntu do sprzedaży. Sprzedana działka była oferowana jako działka pod zabudowę jednorodzinną. W ten sam sposób będą oferowane następne działki. W związku ze sprzedażą działki wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT (po ustnej konsultacji z urzędnikiem właściwego urzędu skarbowego). Wnioskodawca wskazał, że jest emerytem i nie prowadzi działalności gospodarczej, a grunty których jest współwłaścicielem, nigdy nie były przez niego oraz pozostałych współwłaścicieli, wykorzystywane w takiej działalności, bowiem są majątkiem osobistym. W przeszłości, wnioskodawca oprócz działki nr "[...]", nabył dwie nieruchomości gruntowe - działkę rekreacyjną, udział w działce, na której posadowiony jest dom, w którym mieszka i posiada je do dziś. Wnioskodawca w przyszłości planuje sprzedaż działek w miarę potrzeb osobistych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00