Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. I SA/Lu 503/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz, WSA Małgorzata Fita, Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 listopada 2011 r. sprawy ze skargi E. L. i R. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w L. utrzymał w mocy decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] znak: [...] w sprawie określenia E. i J. L. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości 46.368 zł, i odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości 43.337,30 zł. orzekam:

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że podstawą rozstrzygnięcia organu I instancji był brak podstaw do stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. i ustalenia wskazujące, iż żądanie podatników zawarte we wniosku z dnia 10 grudnia 2010 r. nie jest zasadne.

Od wydanej decyzji podatnicy wnieśli odwołanie, w którym zarzucili:

- naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.), zwanej dalej pdof,

- naruszenie przepisów art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji RP poprzez nieuzasadnione różnicowanie żołnierzy skierowanych i wyznaczonych do pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa.

Jednocześnie podatnicy podtrzymali wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym za rok 2004 i wnieśli o uchylenie decyzji organu I instancji w całości.

W uzasadnieniu odwołania podatnicy stwierdzili, że w wyniku błędnej wykładni i niewłaściwego zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 83 pdof Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. niewłaściwie określił wysokość zobowiązania podatkowego i w konsekwencji niesłusznie odmówił stwierdzenia nadpłaty w tym podatku za 2004 rok. Wskazali, iż zgodnie z najnowszą linią orzecznictwa sądów administracyjnych skorzystanie ze zwolnienia ustanowionego przepisem art. 21 ust. 1 pkt 83 pdof nie jest uzależnione od wyjazdu poza granice państwa w ramach jednostki wojskowej użytej poza granicami państwa, a żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa nie są wyłączeni z zakresu tego przepisu, o ile realizują w trakcie pełnienia zawodowej służby wojskowej cele, o których w nim mowa. Powołując orzecznictwo zaznaczyli, że taka wykładnia byłaby zgodna z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00