Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2011 r., sygn. I SA/Gd 977/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędzia WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 listopada 2011 r. sprawy ze skargi R. N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 977/11

UZASADNIENIE

Minister Finansów, w interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2011 r. po ponownym rozpoznaniu sprawy, uwzględniając wyrok WSA w Gdańsku z 16 kwietnia 2009r. (por. wyrok NSA z 2 marca 2011r. w sprawie II FSK 1896/09 oddalający skargę kasacyjną organu) stwierdził, że stanowisko skarżącej R. N. przedstawione we wniosku z 25 sierpnia 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego dla celów amortyzacji - jest nieprawidłowe.

Dotychczasowy stan sprawy - skarżąca R. N., wnioskiem z 25 sierpnia 2008 r., zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego, o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych. Skarżąca oświadczyła, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W 2006 r. nabyła budynek w wyniku podziału majątku pozostałego po likwidacji spółki jawnej, której była wspólnikiem. Z dniem 1 stycznia 2008 r. wprowadziła ten budynek do ewidencji środków trwałych i określiła jego wartość początkową na podstawie wyceny wartości rynkowej sporządzonej przez rzeczoznawcę. Z dniem wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych rozpoczęła się amortyzacja, a odpisy amortyzacyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.

W tak przedstawionym stanie faktycznym, skarżąca zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy zgodne z prawem jest amortyzowanie budynku, który wcześniej był wykorzystywany w spółce jawnej, przyjmując wartość początkową tego budynku w wysokości wynikającej z wyceny, uwzględniającej ceny rynkowe środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00