Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. I SA/Gd 836/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 listopada 2011 r. sprawy ze skargi ,,A" S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2011 r., nr [....] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Gd 836/11

UZASADNIENIE

We wniosku z 19 stycznia 2011r. o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego A S.A. z siedzibą w G. (dalej jako skarżąca) w opisie stanu faktycznego wskazała, że przedmiotem jej działalności jest prowadzenie robót budowlanych oraz remontowych, jak również działalność związana z rynkiem nieruchomości. Skarżąca planuje debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) i w związku z tym poniosła i będzie ponosić liczne wydatki, w szczególności na sporządzanie prospektu emisyjnego, czy też wszelkiego rodzaju doradztwo. Debiut odbędzie się w formie przygotowania i przeprowadzenia publicznej oferty akcji skarżącej. Spółki. Celem sprzedaży akcji i wprowadzenia spółki na giełdę jest umocnienie wizerunku skarżącej oraz podniesienie jej wiarygodności w oczach inwestorów, jak również zbudowanie stabilnego i zarazem rozproszonego akcjonariatu; ponadto obecność skarżącej spółki na giełdzie umożliwi łatwiejsze pozyskanie kapitałów.

W związku z tym skarżąca zadała następujące pytanie - czy opisane wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem publicznej oferty akcji spółki stanowią koszty uzyskania przychodu potrącane w dacie ich poniesienia.

Zdaniem skarżącej, opisane wydatki wskazane we wniosku związane są z przygotowaniem i przeprowadzeniem publicznej oferty akcji spółki i stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami spółki i są potrącane w dacie ich poniesienia. O możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje bowiem przepis art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992r. (t. j. Dz. U. z 2000, nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej jako u.p.d.o.p.). Do zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów konieczne jest spełnienie następujących warunków: poniesienie wydatku, poniesienie go w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz brak danego wydatku w negatywnym katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Zdaniem spółki kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione nie tylko bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów ale także związane z przychodem pośrednio, tj. nakierowane za zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów. Wydatki poniesione przez skarżącą w związku z planowaną emisją akcji i dopuszczeniem ich do obrotu na GPW, choć nie da się wykazać ich wymiernego wpływu na konkretne przychody, jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą skarżącej powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00