Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 października 2011 r., sygn. IV SA/Wr 753/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Protokolant Aleksandra Markiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 października 2011 r. sprawy ze skargi U. St. na decyzję Wojewody D. z dnia 18 października 2010 r. nr .... w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało w dniu 15 marca 2010r. na wniosek Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w M.w sprawie wymeldowania A, U. S., T. S., A. S. i K. S. z miejsca pobytu stałego z lokalu położonego w miejscowości J. .... Z ustaleń zarządcy wynikało, że wskazane osoby opuściły miejsce pobytu w powyższym lokalu i nie przebywają tam od kilku lat inne osoby. Z tymi osobami została rozwiązana umowa najmu lokalu mieszkalnego , a w przedmiotowym lokalu obecnie przebywa rodzina P., z którymi zawarto umowę najmu .

Burmistrz Miasta i Gminy M. decyzją z 7 września 2010 r. Nr ... wydaną z powołaniem się na przepisy art. 47 ust. 1 i 2 oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Z 2006 r. Nr 139, oz. 993 ze zm.) orzekł o wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego z lokalu położonego w miejscowości J. ...gmina M. U. S., A, T. S., A. S., K. S..

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji powołał się na poczynione w toku postępowania ustalenia, z których wynika, że osoby objęte rozstrzygnięciem w 2005 r. opuściły przedmiotowy lokal mieszkalny , bowiem wyjechały za granicę. W ocenie organu wyjazd rodziny S. nastąpił w sposób dobrowolny. W przedmiotowym lokalu rodzina S. pozostawiła meble i inne rzeczy gospodarstwa domowego, zaś ze złożonych przez nich oświadczeń wynika, że w nieokreślonej precyzyjnie przyszłości zamierzają powrócić do miejsca zamieszkania. Pobyt rodziny za granicą przedłużył sie w wyniku choroby jednego z głównych najemców lokalu U. S.. Organ pierwszej instancji ustalił dalej ,że w 2008 r. przedmiotowy lokal mieszkalny został podnajęty przez syna T. S. rodzinie P., a poprzednio był wynajmowany innym osobom, między innymi rodzinie z Kanady na okres około 7 miesięcy. Obecnie P. są najemcami przedmiotowego lokalu na podstawie umowy najmu z dnia 15 lutego 2010 r, zaś najem lokalu z rodziną S. został rozwiązany przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z dniem 31 grudnia 2009 r. z powodu oddania przez najemców lokalu do dyspozycji innych osób bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego. Według organu okoliczności dobrowolnego opuszczenia lokalu oraz przeniesienia aktywności życiowej w inne miejsce przez członków rodziny S.. zostały w sprawie jednoznacznie ustalone i nie budzą wątpliwości. Wynika to również z oświadczeń zainteresowanych zawartych w pismach kierowanych do organu, z których wynika, ze U. S. i A wraz z dziećmi przebywają we Włoszech, a syn T. w K.W. Zdaniem organu nie ulega wątpliwości, ze zajmowany przez nich lokal został wynajęty rodzinie P., zaś osoby co do których toczy sie postępowanie o wymeldowanie nie podjęły żadnych działań aby zachowań prawo do lokalu, natomiast rodzina P. zamieszkuje w miejscowości J. ...niezakłócenie od 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00