Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 października 2011 r., sygn. III SA/Wa 2048/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2011 r. sprawy ze skargi A. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. G. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

(ilekroć w niniejszym uzasadnieniu przepis prawa powołany zostanie bez wskazania aktu prawnego, z którego pochodzi, będzie to przepis ustawy z dnia 28 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 178 ze zm.; w brzmieniu obwiązującym w dacie wydania zaskarżonej interpretacji. Dla określenia tej ustawy będzie również używany skrót "u.p.d.o.f.")

Skarżący - A. G., 9 kwietnia 2010 r., złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, na żądanie Organu uzupełniony pismem z 9 czerwca 2010 r.

Przedstawił następujący stan faktyczny: 1 lipca 1960 r. Skarżący w drodze zasiedzenia nabył udział w nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne, położonej w W. w dzielnicy M.. W związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość przeznaczono na cele publiczne, co stanowi podstawę do wywłaszczenia (wykupu) nieruchomości zgodnie z art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2004 r. Nr 261, poz. 2603) - dalej: "u.g.n.". Skarżący wystąpił z powództwem o wykup nieruchomości na podstawie art. 36 i 37 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.) - dalej: "u.p.z.p.". Przepisy te przewidują roszczenie właściciela o wykup nieruchomości, która na skutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego nie może być użytkowana w dotychczasowy sposób. Jeżeli wykup nie nastąpi w terminie 6 miesięcy od zgłoszenia roszczenia, właściciel ma również roszczenie o odsetki z tytułu opóźnienia w zapłacie odszkodowania, czy dokonania wykupu nieruchomości i zapłaty ceny. W sprawie ww. termin został przekroczony. Wyrokiem z 26 lutego 2009 r. sygn. akt [...], prawomocnym od 17 listopada 2009 r., Sąd Okręgowy w W. zobowiązał Miasto W. do złożenia oświadczenia woli, mocą którego kupiło ono przedmiotową nieruchomość od Skarżącego oraz pozostałych współwłaścicieli. Z uwagi na opóźnienie w spełnieniu świadczenia (przekroczenie ww. 6-miesięcznego terminu), Sąd Okręgowy zasądził na rzecz Skarżącego także odsetki ustawowe, liczone od 14 sierpnia 2002 r. do dnia zapłaty. M. W. zapłaciło zasądzoną kwotę, aczkolwiek złożyło skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, która nie została jeszcze rozpoznana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00