Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 października 2011 r., sygn. II SA/Wa 1213/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Walawski Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.) Protokolant Referent - stażysta Eliza Kusy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2011 r. sprawy ze skargi K. G. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołań 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz K. G. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji postanowieniem z dnia [...] marca 2011 r. nr [...], wdanym na podstawie art. 58 § 1, art. 59 § 2 k.p.a., odmówił K. G. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji wydanych w dniu [...] czerwca 2010 r. pod jednym nr [...] cofających pozwolenie na broń palną myśliwską co celów łowieckich oraz pozwolenie na broń myśliwską do celów kolekcjonerskich.

W uzasadnieniu postanowienia Komendant Główny Policji podniósł, iż [...] Komendant Wojewódzki Policji decyzjami z dnia [...] czerwca 2010 r. cofnął K. G. pozwolenie na broń palną myśliwską do celów łowieckich oraz kolekcjonerskich. W pouczeniu obu decyzji organ zawarł prawidłową informację, że stronie służy za jego pośrednictwem, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Komendanta Głównego Policji. Decyzje te zostały stronie doręczone w trybie art. 43 k.p.a., na ręce upoważnionej osoby w dniu [...] lipca 2010 r.

W dniu 23 lipca 2010 r. strona wniosła od ww. decyzji odwołania do Komendanta Głównego Policji. Ponieważ odwołania nie zostały podpisane przez K. G., organ wezwał stronę, w myśl art. 64 § 2 k.p.a., do usunięcia braków formalnych pisma pod rygorem pozostawienia odwołań bez rozpoznania. Wezwanie to zostało zwrócone do nadawcy z adnotacja, iż adresat nie odebrał go w terminie. Z powodu zaniedbań poczty nie można było uznać fikcji prawnej doręczenia i przesyłka została nadana do strony po raz drugi. Strona ponownie jej nie odebrała, pomimo dwukrotnego awizowania. Tym razem w sprawie zaistniały przesłanki fikcji doręczenia przedmiotowego wezwania (art. 44 § 4 k.p.a.), w związku z czym z upływem ostatniego czternastego dnia okresu, w którym adresat mógł odebrać awizowaną przesyłkę z poczty, uznano ją w świetle prawa za skutecznie doręczoną, a ją samą pozostawiono w aktach sprawy. Skutkiem tego, odwołania strony pozostawiono bez rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00