Wyrok WSA w Opolu z dnia 27 padziernika 2011 r., sygn. II SAB/Op 24/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 października 2011 r. sprawy ze skargi M. C. na bezczynność Starosty Krapkowickiego w przedmiocie ochrony gruntów rolnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2010 r., sprecyzowanym w piśmie z dnia 6 grudnia 2010 r., M. C. zwrócił się do Starosty K. o wydanie - stosownie do art. 104 K.p.a. - decyzji w przedmiocie popowodziowej rekultywacji gruntów rolnych będących jego własnością, położonych w K., stanowiących działki o numerach: A. k.m. [...], B., C., D., E. - F., k.m. [...].
Starosta K. pismem z dnia 16 grudnia 2010 r., doręczonym M. C. w dniu 20 grudnia 2010 r., ustosunkowując się do powyższego żądania poinformował, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.), decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania określają: 1) stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, ustalony na podstawie opinii, o których mowa w art. 28 ust. 5; 2) osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów; 3) kierunek i termin wykonania rekultywacji gruntów; 4) uznanie rekultywacji gruntów za zakończoną. Natomiast art. 5b powołanej ustawy stanowi, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych, stanowiących użytki rolne, położonych w granicach administracyjnych miast. W oparciu o powyższe regulacje prawne organ wywiódł, że nie ma możliwości wydania decyzji w sprawie rekultywacji gruntów położonych na terenie K. i nie ma również podstaw do ubiegania się o dotację z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na przeprowadzenie tej rekultywacji.
W piśmie z dnia 27 grudnia 2010 r., skierowanym do Starosty K., M. C. podniósł, że po ponad 2 miesiącach, tj. w dniu 20 października 2010 r. otrzymał od organu pismo z dnia 16 października 2010 r., w którym poinformowano go o braku możliwości wydania wnioskowanej decyzji. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy nie ma podstaw do pozytywnego załatwienia sprawy organ winien wydać decyzję odmawiającą rekultywacji gruntów. Ponadto wydanie tej decyzji umożliwi mu dalsze dochodzenie praw przed organami administracyjnymi.