Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 27 padziernika 2011 r., sygn. II SAB/Op 24/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 października 2011 r. sprawy ze skargi M. C. na bezczynność Starosty Krapkowickiego w przedmiocie ochrony gruntów rolnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2010 r., sprecyzowanym w piśmie z dnia 6 grudnia 2010 r., M. C. zwrócił się do Starosty K. o wydanie - stosownie do art. 104 K.p.a. - decyzji w przedmiocie popowodziowej rekultywacji gruntów rolnych będących jego własnością, położonych w K., stanowiących działki o numerach: A. k.m. [...], B., C., D., E. - F., k.m. [...].

Starosta K. pismem z dnia 16 grudnia 2010 r., doręczonym M. C. w dniu 20 grudnia 2010 r., ustosunkowując się do powyższego żądania poinformował, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.), decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania określają: 1) stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, ustalony na podstawie opinii, o których mowa w art. 28 ust. 5; 2) osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów; 3) kierunek i termin wykonania rekultywacji gruntów; 4) uznanie rekultywacji gruntów za zakończoną. Natomiast art. 5b powołanej ustawy stanowi, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych, stanowiących użytki rolne, położonych w granicach administracyjnych miast. W oparciu o powyższe regulacje prawne organ wywiódł, że nie ma możliwości wydania decyzji w sprawie rekultywacji gruntów położonych na terenie K. i nie ma również podstaw do ubiegania się o dotację z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na przeprowadzenie tej rekultywacji.

W piśmie z dnia 27 grudnia 2010 r., skierowanym do Starosty K., M. C. podniósł, że po ponad 2 miesiącach, tj. w dniu 20 października 2010 r. otrzymał od organu pismo z dnia 16 października 2010 r., w którym poinformowano go o braku możliwości wydania wnioskowanej decyzji. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy nie ma podstaw do pozytywnego załatwienia sprawy organ winien wydać decyzję odmawiającą rekultywacji gruntów. Ponadto wydanie tej decyzji umożliwi mu dalsze dochodzenie praw przed organami administracyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00