Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 października 2011 r., sygn. III SA/Lu 370/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Sędzia SO del. Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Paweł Soczyński, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 października 2011r. sprawy ze skargi H. Ł. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] czerwca 2011r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u H.Ł. zakaźnej choroby zawodowej - boreliozy.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] rozstrzygnął o braku podstaw do stwierdzenia u H.Ł. zakaźnej choroby zawodowej - boreliozy.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że H.Ł. w okresie od 1 września 2003 r. do 30 listopada 2004 r. zatrudniona była w Publicznej Szkole Podstawowej na łączonym stanowisku pomoc kuchenna - intendentka. Przy tym w czasie przerw w zajęciach szkolnych (w okresie ferii, wakacji) zlecano skarżącej wykonywanie doraźnych prac porządkowych w szkole i wokół szkoły, takich jak np. grabienie liści czy też inne prace nie wymagające szczególnych kwalifikacji. Według twierdzeń H.Ł., w okresie zatrudnienia w 2003 roku, na terenie zakładu pracy, przy wykonywaniu doraźnych prac porządkowych poza budynkiem szkoły została ukłuta przez kleszcza, w następstwie czego zachorowała na chorobę zakaźną - boreliozę.
W związku ze złożonym wnioskiem o rozpoznanie choroby zawodowej wymienionej w poz. 26 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych, skierowano skarżącą na badanie do jednostki orzeczniczej I stopnia - Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.