Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 września 2011 r., sygn. VII SA/Wa 581/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Protokolant st. ref. Jakub Szczepkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 września 2011 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2010 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Sygnatura akt VII SA/Wa 581/11

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...].09.2010r. [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego - w wyniku wniesienia wniosku przez B. J. - odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie S. nr [...] z dnia [...] czerwca 2007r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2007r. [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie S. udzielił pozwolenia na użytkowanie infrastruktury bazy produkcji kruszyw mineralnych położonych na działkach nr [...], [...], [...] przy ul. [...] w miejscowości K. , gm. [...].

[...] września 2007r. B. J. złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

Dalej organ przywołał treść art. 157 § 2 i 28 kpa i wskazał, że w świetle przyjętej linii orzeczniczej definiując pojęcie strony postępowania ustawodawca wskazał wyraźnie na powiązanie określonego podmiotu z interesem prawnym. Interes prawny ma charakter materialno prawny. Oparty więc jest na normach administracyjnego prawa materialnego gdzie musi istnieć norma prawa przewidująca w określonym stanie faktycznym i w odniesieniu do konkretnego podmiotu możliwość wydania określonego aktu. O fakcie czy danemu podmiotowi przysługuje legitymacja do bycia stroną nie decyduje jego wewnętrzne przekonanie lecz norma prawna, z której dla tego podmiotu wynikają wprost określone prawa i obowiązki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00