Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 wrzenia 2011 r., sygn. IV SA/Po 482/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski Sędziowie NSA Grażyna Radzicka WSA Anna Jarosz /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2011r. sprawy ze skargi Wojewody Wielkopolskiego na uchwałę Rady Gminy Szydłowo z dnia 28 października 2010r., nr XLVI/325/10 w przedmiocie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Szydłowo 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Rady Gminy Szydłowo na rzecz Wojewody Wielkopolskiego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego

Uzasadnienie

Pismem z dnia 18 kwietnia 2011 r. Wojewoda Wielkopolski wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na uchwałę Rady Gminy Szydłowo z dnia 28 października 2010 r. nr XLVI/325/10 w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Szydłowo, domagając się stwierdzenia nieważności całości zaskarżonej uchwały jako niezgodnej z obowiązującym prawem i zasądzenie zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Uzasadniając Wojewoda wskazał, że zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm., dalej ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały w całości lub części stanowi naruszenie zasad sporządzania studium, istotne naruszenie trybu jego sporządzania a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie. W ocenie Wojewody gmina nie przestrzegała procedury sporządzania zmiany studium zawartej przez ustawodawcę w art. 11 i art. 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, naruszając zasady oraz tryb sporządzania studium. Z dokumentacji planistycznej wynika, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00