Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 września 2011 r., sygn. I SA/Kr 1027/11
Sygn. akt I SA/Kr 1027/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 września 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek, Sędzia: WSA Beata Cieloch, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2011 r., sprawy ze skargi "J" Sp. z o.o. w K., na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 30 marca 2011 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia odwołania - skargę oddala -
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 8 listopada 2010 r., nr [...], Prezydent Miasta odmówił "J" Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. (dalej zwanej "Spółką") umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za okres od maja 2009 r. do maja 2010 r. oraz umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie wszczęte w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości za okres od czerwca 2010 r. do grudnia 2015 r.
Decyzja ta została doręczona Spółce w dniu 6 grudnia 2010 r. wraz z pouczeniem, że przysługuje od niej prawo wniesienia odwołania do SKO za pośrednictwem organu podatkowego, który ją wydał, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Odwołanie od powyższej decyzji zostało złożone w dniu 4 stycznia 2011 r. (data stempla pocztowego) wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. W jego uzasadnieniu Spółka - reprezentowana przez pełnomocnika, będącego radcą prawnym - wskazała, że uchybienie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło bez winy zainteresowanego. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy była nagła choroba Prezesa Zarządu Spółki, w postaci zapalenia żył, która uniemożliwiła mu poruszanie się. Taki stan rzeczy miał miejsce począwszy od 20 grudnia 2010 r., a więc ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania. Strona wskazała także, że schorzenie miało charakter nagły, a taka okoliczność stanowi podstawę do przywrócenia terminu. Dla uprawdopodobnienia podnoszonych okoliczności faktycznych do wniosku załączona została kopia zaświadczenia lekarza sądowego, które - w opinii Spółki - jako dokument urzędowy stanowi wystarczający środek dowodowy dla uprawdopodobnienia wskazanych okoliczności faktycznych. Spółka wskazała także, że przyczyna uchybienia terminu ustała dopiero z dniem wskazanym w treści powołanego zaświadczenia lekarskiego, tj. w dniu 30 grudnia 2010 r., a zatem ustawowy termin do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu został zachowany.