Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 września 2011 r., sygn. II SA/Gl 176/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2011 r. sprawy ze skargi S.S. i B.S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wywłaszczenia nieruchomości i odszkodowanie oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Starosta [...] orzekł o wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości gruntowej, położonej w R., oznaczonej jako działka nr "1" (k.m. 41), obręb [...], o pow. [...]ha. Nieruchomość ta przewidziana została pod realizację celu publicznego - budowę zbiornika przeciwpowodziowego "[...]" na rzece O. Stanowiła ona własność obecnie skarżących S. S. i B. S. i była zapisana w księdze wieczystej nr [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w R. Decyzją tą organ przyznał jednocześnie wywłaszczonym właścicielom odszkodowanie w kwocie [...] zł i zobowiązał do jego wypłaty [...] w G. w terminie 14 dni od daty, w której decyzja będzie podlegała wykonaniu. Jako podstawę prawną decyzji wskazano przepisy art. 9a, art. 112 ust. 1, 3 i 4, art. 113 ust. 1, art. 119 ust. 1, art. 121, art. 122, art. 123, art. 128 ust. 1, art. 129 ust. 1, art. 130 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 132 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm. - dalej zwanej u.g.n.).

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ zrelacjonował dotychczasowy przebieg postępowania. Wskazał, że w sprawie zostały spełnione przesłanki do wywłaszczenia przedmiotowej nieruchomości gruntowej. Zgodnie z decyzją Wojewody [...] nr [...] z dnia [...]r. ustalającą lokalizację zbiornika przeciwpowodziowego na rzece O. działka nr "1" znalazła się bowiem w obszarze planowanej budowy i ma na niej zostać zrealizowany wał przeciwpowodziowy. Podał następnie, że przeprowadzone rokowania między współwłaścicielami nieruchomości a [...] w G. nie doprowadziły do zawarcia umowy sprzedaży, mimo że żadna ze stron nie kwestionowała konieczności nabycia przedmiotowej działki przez Skarb Państwa. Wobec tego wszczęte zostało postępowanie wywłaszczeniowe w toku którego organ rozważył możliwość przyznania odszkodowania w formie nieruchomości zamiennej położonej w miejscowości L., której domagali się małżonkowie S. Spełnienie tego żądania nie było jednak możliwe bowiem, jak podał organ, nie dysponował on nieruchomościami położonymi w sąsiednim powiecie [...], ani też innymi nieruchomościami położonymi w sąsiedztwie miejsca zamieszkania wywłaszczanych. W tej sytuacji organ postanowił przyznać wywłaszczanym odszkodowanie, którego wysokość ustalił w oparciu o operat szacunkowy sporządzony w dniu [...]r. przez rzeczoznawcę majątkowego B. P. W ocenie Starosty operat ten został sporządzony prawidłowo. Kierując się stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zajętym w wyroku z dnia 21 kwietnia 2008 r., II SA/Gl 1010/07 uznał on, że wbrew stanowisku pełnomocnika wywłaszczanych planowany zbiornik przeciwpowodziowy nie ma charakteru komercyjnego. Na ustaloną wysokość odszkodowania nie miały wpływu także pokłady żwiru znajdujące się na tym terenie, gdyż nie stanowią one części składowej gruntu. Brak było także podstaw do uwzględnienia wniosku pełnomocnika wywłaszczanych, który domagał się zlecenia ponownej wyceny nieruchomości biegłemu z listy Prezesa Sądu Okręgowego w G. Organ uznał również brak potrzeby skierowania operatu do [...]. W jego ocenie wysokość odszkodowania ustalonego w oparciu o sporządzony w sprawie operat jest słuszna i nie budząca jakichkolwiek wątpliwości, a żądanie pełnomocnika wypłaty odszkodowania w wysokości [...] zł nie zostało poparte jakimkolwiek dowodem i nie znajdowało oparcia w transakcjach przeprowadzanych na lokalnym rynku nieruchomości. Starosta [...] stwierdził też, że każda ze stron ma możliwość zwrócenia się do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych z indywidualnym wnioskiem o dokonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatu. Organ podzielił wreszcie stanowisko rzeczoznawcy, że obciążenie wywłaszczanej działki prawem dożywocia przysługującym G. S. nie stanowi przesłanki do obniżenia wysokości odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00