Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. IV SA/Gl 881/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. sprawy ze skargi D. O. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stypendium oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. b w związku z art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), działający z upoważnienia Prezydenta Miasta G. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w G., orzekł o utracie przez D. O. prawa do stypendium z dniem [...]r.
W odwołaniu od powyższej decyzji, pełnomocnik D.O. wniósł o uchylenie decyzji organu pierwszej instancji, bowiem powinno jej przysługiwać prawo do stypendium pomimo, iż w okresie odbywania stażu przebywała za zwolnieniu lekarskim i w dniu [...] r. urodziła dziecko oraz nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Akcentował, iż działanie organu narusza art. 80 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wojewoda [...], decyzją z dnia [...] r., Nr [...] , wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 53 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia zaznaczył, iż strona zarejestrowała się w urzędzie pracy w dniu [...]r. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W dniu rejestracji strona podpisała oświadczenie, iż została prawidłowo pouczona o obowiązku potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy w wyznaczonych terminach: zapoznała się również i otrzymała informację na temat praw i obowiązków osoby bezrobotnej. W dniu [...]r. urząd pracy skierował odwołującą do odbycia stażu w Urzędzie Miejskim w P. na stanowisku pracownika biurowego i wówczas została ona zapoznana z programem stażu oraz prawami i obowiązkami osoby odbywającej staż. Decyzją z dnia [...]r. nr organ pierwszej instancji przyznał stronie prawo do stypendium od dnia [...] r. w wysokości 791,00 -zł miesięcznie na okres odbywania stażu. Pismem z dnia [...]r. pracodawca złożył wniosek o pozbawienie odwołującej "możliwości kontynuowania stażu, gdyż od marca do dnia sporządzenia pisma przebywa na zwolnieniu lekarskim, co uniemożliwia zrealizowanie programu stażu". Z zaświadczenia lekarskiego z dnia [...]r. wynika, że odwołująca w dniu [...]r. urodziła dziecko. Mając na uwadze treść odwołania organ zaznaczył, iż pracodawca nie był związany z odwołującą umową o pracę, dlatego nie można podnosić w tej sprawie zarzutu nieprzestrzegania przepisów Kodeksu pracy. Staż, w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 34 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oznacza jedynie nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą, za co przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Dodatkowo, każde zaprzestanie uczestnictwa w stażu bez względu na przyczynę jest równoznaczne z utratą prawa do stypendium, nawet jeśli jest to długotrwała niezdolność do pracy. Nie ma bowiem prawnej ochrony przed pozbawieniem bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu.