Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Gd 578/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Woźniak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 września 2011 r. sprawy ze skargi J. L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 złotych (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
J. L. zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki kapitałowej. Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na podstawie umowy spółki z o.o. i uchwały wspólników spółka jawna wniosła do spółki z o.o. dopłaty zwrotne do kapitału. Spółka jawna zamierza objąć dodatkowe udziały w spółce z o.o., w zamian za wniesienie aportem swojego przedsiębiorstwa. Nabędzie prawo do zwrotu dopłat do kapitału wniesionych przez dotychczasowych wspólników spółki z o.o. w proporcji większej niż uprzednio. W przypadku objęcia nowych udziałów, prawo do otrzymania zwrotu poniesionych dopłat przejdzie na aktualnych wspólników w proporcji do posiadanych udziałów.
Wobec powyższego podatnik zadał pytanie, czy w wypadku podjęcia przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. uchwały o zwrocie dopłat, zwrócone dopłaty należy zaliczyć do przychodów wspólników (w tym podatnika) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W ocenie podatnika, zwrot dopłat nie przyczyni się do powstania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile nie zostanie dokonany z naruszeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów kodeksu spółek handlowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże obowiązek podatkowy z osiągnięciem dochodu. Zgodnie z polskim systemem podatkowym, tak wniesienie dopłaty do spółki mającej osobowość prawną, jak i jej zwrot są "przezroczyste" podatkowo. Art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.; zwanej dalej: "u.p.d.o.p."), stanowi, że do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeśli wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Podobnie przepis art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.; zwanej dalej "u.p.d.o.f.") stanowi, że wolne od podatku są przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat. Przepis ten nie uzależnia prawa do zwolnienia od podatku przychodu z tytułu zwróconych udziałowcom dopłat od tego, kto i w jakiej wysokości wniósł dopłaty. Cytowany przepis stanowiąc o zwolnieniu od podatku przychodów nie przesądza, że wyłączenie dotyczy jedynie dopłat zwróconych tym udziałowcom, którzy je wnieśli czy też dokładnie w wysokości, w jakiej dany udziałowiec je wniósł. Odnosi się do każdego udziałowca spółki z o.o., który w dniu podjęcia uchwały o zwrocie dopłat posiada udziały w spółce i związane z nimi prawo majątkowe do otrzymania zwrotu dopłat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right