Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 września 2011 r., sygn. II SA/Bk 296/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Sędziowie sędzia NSA Mieczysław Markowski,, sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 września 2011 r. sprawy ze skargi J. M. M. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej - nowotworu złośliwego skóry oddala skargę

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. (zwany dalej: PPIS) wydał [...] stycznia 2011 r. decyzję nr [...], w której nie stwierdził u J. M. M. (dalej również jako skarżący) choroby zawodowej nowotworu złośliwego skóry wywołanego promieniowaniem jonizującym, wymienionej w poz. 16.6 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

Organ podjął rozstrzygnięcie w oparciu o orzeczenie lekarskie Poradni Chorób Zawodowych w B. nr [...] z [...] sierpnia 2008 r., pismo Instytutu Medycyny Pracy w Ł. z [...] maja 2007 r. nr [...], pismo Instytutu Medycy Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. z [...] grudnia 2009 r. oraz ocenę narażenia zawodowego. Z opinii medycznych wynikało, że stwierdzono u skarżącego istnienie nowotworu podstawno - komórkowego skóry nosa, jednakże nie dopatrzono się związku przyczynowego pomiędzy schorzeniem a narażeniem zawodowym, gdyż skarżący był narażony podczas pracy zawodowej na promieniowanie UV, które nie figuruje w wykazie czynników rakotwórczych (rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy, Dz. U. nr 280, poz. 2771). Z kolei prawdopodobieństwo udziału promieniowania jonizującego w indukcji nowotworu nie przekraczało 10%. Wymienione w ocenie narażenia zawodowego związki chemiczne nie są natomiast uznane za czynniki etiologiczne raka podstawno-komórkowego pochodzenia zawodowego. Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. w piśmie z [...] grudnia 2009 r. wskazał, że na podstawie analizy wyłącznie dokumentacji lekarskiej nie można w pełni jednoznacznie ocenić wpływu czynników zawodowych na etiologię raka skóry. W ocenie Instytutu można przyjąć, że narażenia na promieniowanie jonizujące nie stwarzało istotnego ryzyka powstania nowotworu skóry, niemniej z powodu braku jego pomiarów nie wyeliminował zupełnie wpływu tego czynnika na powstanie nowotworu. Ostatecznie Instytut odrzucił tezę o wpływie czynników zawodowych na powstanie nowotworu skóry równocześnie wskazując, że kompleksowa ocena wpływu czynników środowiska jest obecnie niepełna i niemożliwa do przeprowadzenia. Instytut wskazał, że w celu oceny wpływu czynników zawodowych na powstanie nowotworu, należałoby wyeliminować inne czynniki o charakterze pozazawodowym, co wymagałoby badania lekarskiego z pełnym wywiadem oraz oceną stanu miejscowego skóry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00