Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Wa 513/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spraw.) Sędzia WSA Iwona Dąbrowska Sędzia WSA Adam Lipiński Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Głowala po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi S. A. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę

Uzasadnienie

[...] Komendant Wojewódzki Policji decyzją nr [...] z dnia [...] października 2010 r., na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 6 oraz w związku z art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t. jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) i art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), cofnął S. A. pozwolenie na broń myśliwską do celów łowieckich. W uzasadnieniu podał, że Sąd Rejonowy [...] wyrokiem z dnia [...], sygn. akt [...], uznał ww. winnym popełnienia czynu z art. 178a § 1 kk i wymierzył mu karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Na skutek wniesionej przez S. A. apelacji Sąd Okręgowy [...] uchylił powyższy wyrok i warunkowo umorzył wobec niego postępowanie karne na okres próby 2 lat.

Organ wskazał, że przepis art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i amunicji nie zawiera zamkniętego katalogu przestępstw, których popełnienie skutkuje cofnięciem pozwolenia na broń, a każde świadome naruszenie przepisów prawa powoduje brak zaufania do takiej osoby jako posiadacza broni. Podkreślił, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (stężenie 0,82 miligrama na litr, co odpowiada 1,64 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) jest godzeniem się na ewentualne tragiczne następstwa tego czynu, zaś takie zachowanie, chociaż jednorazowe, świadczy o lekceważącym stosunku do obowiązującego prawa i naraża życie i zdrowie osób trzecich. W ocenie organu osoba, która świadomie wprowadza się w stan nietrzeźwości, a następnie kieruje pojazdem, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w komunikacji, wykazuje się nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni, a zatem cechami, które nie powinny występować u posiadacza tak niebezpiecznego narzędzia, jakim jest broń palna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00