Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Sz 460/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Sędziowie Sędzia WSA Anna Sokołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak (spr.), Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi "I." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w S. postanowieniem z dnia [...] r.,, znak:[...] , wydanym na podstawie art. 216 § 1 i § 2, art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej dalej "O.p.", po rozpoznaniu zażalenia "I." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S., zwaną dalej "Spółką "I.", orzekł o utrzymaniu w mocy postanowienia Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] r., znak:[...] , którym nadano rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w S. Nr [...] z dnia [...] r., na mocy której określono Spółce I. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc kwiecień 2005 r.
Z uzasadnienia postanowienia organu odwoławczego wynika,
że w następstwie kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego przeprowadzonych w stosunku do Spółki "I.", Naczelnik Urzędu Celnego w S. wydał decyzję z dnia [...] r., znak[...] którą określił Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc kwiecień 2005r. w kwocie [...] zł i odsetki za zwlokę od wpłat dziennych za kwiecień 2005 r. w kwocie [...] zł.
Następnie, postanowieniem z dnia [...] r., znak [...] , Naczelnik Urzędu Celnego w S. nadał opisanej powyżej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności wobec zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 239b § 1 pkt 4 i § 2 O.p., a polegających na tym, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące oraz że istnieje uzasadniona obawa, iż zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.