Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Po 496/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi B.K. i W. K. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] 2011r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2011 r., [...] Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po rozpoznaniu odwołania B. i W. K., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] 2011 r., znak: NB-[...] nakazującą B. i W. K. przywrócenie poprzedniego legalnego sposobu użytkowania budynku zakładu topialni tłuszczy położonego w B. przy ul. D. [...], działka nr [...], zgodnie ze stanem dopuszczonym do legalnego użytkowania jako zakład topialni tłuszczy o mocy produkcyjnej 8 - 30 Mg (ton) tłuszczu na miesiąc, przy zatrudnieniu: 1 osoba na stałe oraz 2 osoby czasowo do rozładunku surowca, wyposażeniu zakładu w 3 kotły warzelne (opalane węglem) i wilki masarskie, bez zbiornika do gromadzenia ścieków wewnątrz hali produkcyjnej.

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. w lalach 2000 - 2003 prowadził postępowanie administracyjne dotyczące samowolnej zmiany sposobu użytkowania części budynku warsztatowego wraz z wentylatornią na topialnię tłuszczy przemysłowych, dokonanej przez B. i W. K.. Postępowanie to obejmowało główną halę produkcyjną oraz małą halę produkcyjną. Postępowanie to zostało zakończone ostateczną decyzją z dnia [...] 2003 r., znak[...] udzielającą inwestorowi pozwolenia na użytkowanie zakładu przetopu tłuszczy zwierzęcych. Opracowana w powyższej sprawie dokumentacja inwentaryzacyjno-projektowa dotyczącą zmiany sposobu użytkowania budynku przewidywała wyposażenie zakładu w kotły warzeIne opalane węglem i brykietami oraz wilki masarskie, bez urządzeń ciśnieniowych, co wynika chociażby, z projektu architektoniczno-budowlanego wraz z załącznikami, przedstawionego przez inwestorów w ramach tegoż postępowania. W takiej wersji projekt ten został uzgodniony i pozytywnie zaopiniowany pod względem zgodności z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii przez rzeczoznawcę do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Projekt został również zaopiniowany pod względem higieniczno sanitarnym oraz pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00